Motorola го претстави првиот 5G смартфон во светот

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Motorola е првиот производител кој ќе ги поврзе мобилните корисници со 5G мрежа користејќи ја moto mod технологијата.  Со 10 пати повисока брзина од современата безжична технологија, помалку задоцнување и поширок фреквентен опсег, пристапот до 5G мрежите ќе ја зајакне мобилната поврзаност и драстично ќе го подобри смартфон искуството.

Motorola соработува со Qualcomm за да го реализира овој огромен скок за мобилната индустрија, со користење на предводникот Snapdragon X50 и компоненти кои работат со милиметарски бранови.

„Следејќи ја нашата долга историја на иновации, нашата цел беше да им ја дадеме на корисниците оваа значајна технологија во моментот кога е подготвена и да продолжиме да бараме нови начини да ги понудиме најдобрите мобилни уреди на планетата. Денес, ние ги подигаме мобилните технологии на повисоко ниво со тоа што не само што ги трансформираме уредите, туку и она што е во нив и ги движи.“ – велат од Motorola.

Преземање со 5G

Денес сè се случува во движење – од јадење до гледање филмови. Всушност, повеќе од 50% од младите луѓе сакаат да гледаат видео содржини на нивниот смартфон. Со новата 5G мрежа, кога минувате стотици километри на час и патувате повеќе од кога било, можете да ја преземете најновата сезона на вашето омилено шоу во HD формат за неколку минути, пред вашиот авион да полета.

За време на Светското првенство во фудбал регистрирани се 486 милиони барања за пренос на натпреварите, но 93 милиони од нив биле неуспешни заради грешка во преносот или бавен старт.

Гејминг со 5G: Играјте цела ноќ со сигурна врска

5G мрежата го намалува доцнењето и буферирањето на вашите AR и VR игри и обезбедува глатки перформанси, што значи дека можностите се бесконечни. Според проценките, во 2019 година 40% од корисниците во САД ќе користат AR апликации на своите мобилни уреди. 5G ќе создаде свет во кој вашите деца ќе комуницираат со реални херои во паркот користејќи VR очила.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments