Претседателот на Венецуела Николас Мадуро преживеа напад со дрон

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Претседателот на Венецуела додека држеше говор во Каракас беше цел на атентат со дрон. Извори од Каракас јавуваат за 2 дронa на кои биле закачени експлозивни направи. Напаѓачот ја активирал направата над главата на претседателот.

Пожарникарите кои биле во близина велат дека нападот со дрон не е причина за експлозија, туку плинска боца од станот во зграда која е блиску. Сепак одговорност за нападот презема „National Movement of Soldiers in T-shirts“.

„Покажавме дека се ранливи. Немавме успех денес, но само е прашање на време.“, велат од групата.

На снимката се слуша експлозија и веднаш потоа претседателот погледнува нагоре, а луѓе од безбедноста го заобиколуваат со блиндирани штитови. Ова е прв случај со дрон да биде нападнат претседател на некоја држава.

Претседателот е неповреден, но во нападот се повредени неколку војници.

За нападот претседателот ги обвини, Колумбија, крајната десница и финансиери од Флорида. Колумбискиот претседател ги негираше овие тврдења.

Венецуела повеќе од 5 години е во огромна финансиска криза. Како последица се јави изгладнетост, хиперинфлација и масовно иселување.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] На 4 август се појави веста дека претседателот на Венецуела, Николас Мадуро е цел на атентат. Ова секако немаше да биде никаква вест за технички портал ако за нападот не беше искористен дрон. […]