Modbook е единствениот Mac OS X таблет компјутер кој чини 3.500 долари

Avatar img-thumbnail img-circle

во Хардвер

На пазарот се појави нова серија на Modbook таблет компјутери кои работат на Apple Мac OS X оперативен систем, иако има и Windows 7 како секундарен ОС.

Modbook е всушност препакуван MacBook лаптоп, со тоа што е модифициран во 13-инчен таблет компјутер, иако хибриден таблет комpјутер е термин кој се почесто се користи за вакви пренабилдани таблет компјутери. ModBook Pro има 64 GB простор, а најевтината конфигурација од 3.500 долари доаѓа со 2.5 GHz Intel i5 процесор како на MacBook Pro, 4GB DDR3, 13.3-инчен екран со резолуција 1280 х 800, Intel HD Graphic 4000 и Mac OS X оперативен систем, односно Windows 7.

Цената на на неотпакуваниот MacBook во моментов е 1,139 долари, иако делови се целосно променети (екранот на пример).Kако цената се зголемува 3 пати, барем мене ми останува нејасно. Можеби ModBook сака да привлече корисници со ексклузивноста да го имаат единствениот Mac OS X таблет компјутер.

Хардверот можете да го надргадите до 2.9 GHz i7 процесор, 16 GB DDR3 и SSD до 480 GB. Цената на оваа конфигурација е 4.819 долари, а на MacBook верзијата 1800 долари.

Изработувач на таблетот е ModBook Inc, а ова оживување на ModBook серијата доаѓа по пропаѓањето на Axiotron, првиот издавач на таблетот, по неуспехот во 2007 година.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Трајанчо
Трајанчо
11 years ago

Одговорот лежи тука: “2.5GHz+ processor, RAM configurable to 16GB, 512 pen pressure levels, and now super-fast SSD storage — the Modbook Pro will offer the highest performance available in a pen tablet computer.” Екранот има и други специфики, освен едната која е наведена тука. Има и додаден софтвер. Плус, мала компанија со скромно производство.