Лани се испорачаа 78 милиони преносни уреди; Fitbit е лидер на пазарот

во Хардвер

Apple успеа да испорача 11,6 милиони часовници минатата година, но не успеа да ги надмине Fitbit и Xiaomi кои се поуспешни кога се паметните преносни уреди во прашање. Лани вкупно се испорачани 78 милиони преносни уреди, се вели во извештај на аналитичарите IDC.

Она што е можеби и поинтересно е дека три од првите пет уреди на листата на IDC се фитнес додатоци, а не паметни часовници. Во бројки првите пет имаат: Fitbit 21 милион продадени уреди, Xiaomi 12 милиони, Apple 11,6, Garmin 3,3 и Samsung 3,1. Сите останати имаат продадено 27 милиони уреди, или вкупно 78,1 милиони часовници и алки. Пазарот порасна за 171 отсто минатата година, а најголема промена во продажбата има паметната алка на Xiaomi со 951,8 отсто повеќе продадени уреди.

Присуството на фитнес алки на пазарот најверојатно е и одличен показател за потребите на корисниците, но тие покажуваат дека е тешко да се продаде идејата за паметен часовник. „Модата и дизајнот имаат подеднакво значење за зголемување на прифатеноста,“ вели Џитеп Убрани од IDC Mobile Trackers за Business Wire.

IDC-wearable-market-stats-2016.0

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] кои ја предводат листата на најпродавани во 2015 година. Лани се продадоа 78 милиони преносни уреди вкупно, од кои Xiaomi со продадени 12 милиони уреди зазеде 15 отсто […]

ит кариера

Integrated Computer Solutions

Remote Senior Qt/QML/C++ Software Developer

Matrix IT Global Services Macedonia

Junior QA

види ги сите огласи на kariera.it.mk