Кина уапси 15.000 луѓе за сајбер криминал

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Властите во Кина затворија речиси 15.000 граѓани за сајбер криминал со кој би можеле да ја загрозат интернет безбедноста. Станува збор за прекршоци како објавување огласи за порнографија, експлозив, оружје, коцкарници, и куп други криминали поврзани со податоци прибрани од над 66,000 страни, јави Reuters.

Бројката која изгледа огромна сепак се однесува на период од две години, а последната објава на одделот за сајбер кримнал вели дека се истражуваат 7.400 случаи на можен сајбер криминал. Апсењата се дел од програмата „чиестење на интернет“, иако за најголем дел на чистењето сепак се грижи Great Firewall оf China, односно државната цензура на кинескиот интернет. Корисниците во Кина мора да го користат своето вистинско име за регистрација на онлајн профили.

Иако САД ја обвинува Кина за сајбер криминал веќе долг период, се чини дека направената истрага не е поврзана со меѓународен сајбер криминал, туку единствено со корисници кои прекршуваат дел од законите со кои се обезбедува цензура на онлајн просторот.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk