Ким Дотком нуди 10.000 евра за пробивање на Mega

Ким Дотком денес на својот Twitter профил објави дека човекот што ќе ја пробие безбедносната заштита на неговото ново веб складиште Mega ќе добие награда од 10.000 евра во готово. Со ова Kим Дотком сакам да им покаже на критичарите на овој сервис, како и на самите корисници, дека сите податоци кои се во облакот се безбедни и корисниците нема од што да стравуваат. Ова не е ништо ново во ИТ сферата. Веќе долго време ова е пракса кај големите гиганти Microsoft, Google, Facebook и многу други.

Разликата со другите е што Mega е наследник на контроверзниот Megaupload кој беше затворен за пиратерија. Дотком има ангажирано околу 20 адвокати кои се во процес на легализирање на целиот сервис, со оглед на тоа дека корисниците имаат бесплатни 50 GB простор и може да хостираат задоволителен број на филмови, игри или било каква друга нелегална содржина.

Во моментот Mega го блокира индексирањето од трети страни, со тоа што се избегнува индексирање на јавно достапните податоци хостирани на тој сервис. Еден обид за пребарувач беше Mega-Search.me, но додека не се среди целата правна процедура, Ким Дотком ги избегнува сервисите кои може многу да му наштетат.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
3 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Трајко Петкоски
Трајко Петкоски
10 years ago

абе за 10.000 евра јаска стило в’рака не кревам, а не па да зеам да пишвам код за пробивање на безбедност!

Smajli
Smajli
10 years ago

Abe opasen si ti..

asd
asd
10 years ago
Reply to  Smajli

ace ti li si? :D

ит кариера

Matrix Global

Junior IT Recruiter

Melon, part of Kin+Carta

Data Analyst / BI Developer

Melon, part of Kin+Carta

iOS Developer

види ги сите огласи на kariera.it.mk