Казни за сите, Европската Унија ги казни Asus, Denon & Marantz, Philips и Pioneer

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.ЕУ

Повеќе производителни на електронска и пред се аудио опрема добија казни од Европската Унија. Казнети се Asus, Denon & Marantz, Philips и Pioneer.

Причината за казната е минимална продажна цена. Онлајн продавачите не смееле да ја продаваат опремата од овие произведувачи под дадена долна граница. Оваа пракса е забранета во Европската Унија по што следеа и казни.

Asus треба да плати 6,35 милиони евра, Philips 28,9 милиони евра, Pioneer 10.1 милиони евра и Denon & Marantz 7,7. Производителите за кои е изречена казната се различни, од кујнски апарати, до лаптопи и аудио опрема, вели TechCrunch.

Компаниите дополнително не дозволувале на продавниците сместени во една држава да продаваат во друга. Прекршокот е постар и се однесува на работата на овие компании од 2011 до 2013 година.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk