Кам и Стокомак заедно имаат приход како 100-те најприходни ИТ фирми во земјава

Оваа недела гостин во поткастот “How to Make it From Macedonia” воден од Иван Неделковски беше Огнен Огненовски, основачот на сервисот за деловни информации БизнисМрежа.мк.

За оние кои не се во тек со поткастот, Иван ја тера веќе втората сезона на поткастот кој е на теми поврзани со успех, ИТ и бизнис, а гости му се луѓе кои што имаат изградено бизнис или кариера од Македонија. 

Иван и Огнен разговараа на доста интересни теми, Огнен раскажа за неговото студентско искуство во Словенија, бизнис идеите и предизвиците кои што ги има поминато до сега, за да на крај сподели и неколку интересни бројки за најголемите компании во Македонија, а дополнителен акцент беше ставен и на македонските ИТ компании и уделот кој оваа индустрија го има во општеството.

Колку е голем ИТ секторот во Македонија и дали навистина е движечка сила?  

Генерално, компанија со најголем приход во Македонија е Џонсон Мети со вкупен приход од €2,4 милијарди евра, а по Џонсон мети следуваат Окта со €974 милиони и Макпетрол со €610 милиони.  

Податоците се за 2022

Податоците во продолжение се однесуваат на 2022-ра година. Деловните податоци за 2023-та ќе бидат достапни по доставување на годишните завршни сметки за кои краен рок е 15-ти март, 2024-та година.

Телекомите и профитабилни и со големи добивки

Телеком операторите не се за жалење и по приходи и по добивка… Телеком АД Скопје, се наоѓа на 16-тото место со вкупен приход од €192 милиони, додека пак А1 Македонија е на 25-тото место, со приход од €150 милиони. Во делот на добивката, Телеком има добивка од €27 милиони и се наоѓа на високото 4-то место во оваа листа, а А1 со добивка од €13 милиони го зазема 15-тото место.

QinShift (екс Seavus) е најприходнa македонска ИТ компанија

Македонска ИТ компанија со најголем приход е Qinshift (поранешен Seavus) со €30,4 милиони годишен приход, а по неа следуваат Comtrade со €25,4 и Netcetera со €18,8 милиони приход.

Колку за споредба, Кипер маркетите имаат годишен обрт од €136,490,101, што е за 100 милиони евра повеќе од македонската ИТ компанија со најголем обрт. 

За ИТ компанија во Македонија да се најде на листата на топ 100 ИТ компании по приход, потребно е да има годишен приход од околу 1 милион евра, а пак за да се најде во генералната листа на топ 100, потребниот годишен обрт изнесува околу 40 милиони евра.

Во топ 100 компании по приход, нема ниту една ИТ компанија

Во топ 100-те македонски компании по приходи, нема ниту една ИТ компанија, додека пак во топ 100-те македонски компании по добивка има само три, а тоа се:  

  • 51-во место – Qinshift со добивка од €3,898,295. 
  • 78-мо место – Axapta Masters со добивка од €2,827,359  
  • 79-то место – IW:Connect, со добивка од €2,799,693 

Воедно, ова се и трите се најпрофитабилни ИТ компании во Македонија. Што се однесува за најпрофитабилните македонски компании генерално, Џонсон Мети пак е на врвот со добивка од €72,610,563, на второто место е рудникот САСА од Македонска Каменица со добивка од €40,359,484, а потоа следува ИГМ-Трејд од Кавадарци со добивка од €31,016,824.

Топ 100-те ИТ компании имаат приход како Стокомак и КАМ заедно

Топ 100-те ИТ компании во државава имаат изгенерирано приход од €352,455,422 за 2022-ра година. Овој приход на 100-те ИТ компании е скоро ист како комбинираниот приход на супермаркетите КАМ (€232,697,900) и Стокомак (€119,841,178), кој изнесува 352,559,977.

Топ 10 компании по приходи

ЕМБКомпанијаПриход за 2022
1.6246648Џонсон Мети€2,472,546,676
2.4074009Окта€974,462,774
3.4057643Макпетрол€610,344,150
4.7345216ЕВН Хоме€499,686,616
5.6215092Ген-и продажба на енергија€330,235,259
6.5950686Те-то производство на
електрична и топлинска енергија
€320,970,997
7.6703186Кромберг & Шуберт€249,985,362
8.7149239Електродистрибуција€236,471,645
9.5294576Кам маркет€232,256,580
10.7493126ЕТМТ Енерџи€215,303,931

Топ 10 ИТ компании по приходи

ЕМБКомпанијаПриход за 2022
1.5323983Qinshift€30,446,876
2.6257054Comtrade€25,402,287
3.5546052Netcetra€18,862,477
4.6924875Endava€16,527,195
5.6209750IW:Connect€11,733,500
6.4807804Axians€10,199,091
7.6913199Axapta Masters€9,886,218
8.5385431Nextsense€8,368,421
9.7237383Focus€7,242,753
10.7006276Allocate€7,114,786

Топ 3 компании по добивка

ЕМБКомпанијаДобивка за 2022
1.6246648Џонсон Мети€72,557,413
2.6006094Рудник Саса€40,329,942
3.4305582ИГМ-Трејд€30,994,120

Топ 3 ИТ компании по добивка

ЕМБКомпанијаДобивка за 2022
1.5323983Qinshift€3,893,949
2.6913199Axapta Masters€2,824,414
3.6209750IW:Connect€2,796,777

ИТ компаниите немаат големи приходи во споредба со останатите, но затоа пак имаат високи плати. На листата на просечните плати кај 5-те најприходни ИТ фирми*, Netcetera е на врвот со просечна плата од 111,654 денари, потоа следуваат Axapta Masters со 108,020 денари и Endava со 101,008 денари

Какви им се платите на 5-те најголеми ИТ компании?*

ЕМБКомпанијаПросечна плата за 2022
1.5546052Netcetra111,654
2.6913199Axapta Masters108,020
3.6924875Endava101,008
4.4807804Axians100,083
5.5323983Qinshift93,018

Македонија важи за земја во која главниот град е центар на случувањата, додека внатрешноста е значително запоставена. Ова е случај и со ИТ секторот, односно, во листата на топ 100 македонски ИТ компании по приходи, пет компании се од Битола, по една имаат Тетово и Струмица, а сите останати се од Скопје.  

Целосните листи на податоци се достапни на следниов линк.


*Уредничка забелешка: Во текстот е направена корекција на 20.12.2023 во 10:58 ч. каде што е појаснето дека табелата на просечните плати се плати од 5-те најприходни во ИТ, не од целата ИТ индустрија.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Што се дискутира на ИТ форум...Kоментари на статија (0)

Loading new replies...

Скоро сите фирми се странски и пуштаат пари тука колку да покријат плати, немаат приход во МК.

одговори 8 лајкови

Сиво је па се невиди.

одговори 3 лајкови

Видеото е прекрасно. Насловот ви е потресително ужасен и во најлоша можна насока насочен. Заработката тешко може да се види, но затоа во видеово имаме супер увид во еден друг дел, а тоа се платите. Можеме да увидиме како се движат, како се однесуваат и од прилика да се увиди квалитетот на самата фирма и на привлечноста за кадар.

одговори 1 лајкови

Скоро сите фирми се странски и пуштаат пари тука колку да покријат плати, немаат приход во МК.

Прилично точна констатација, но сепак вреди да се измери влијанието над локалната економија од страна на ИТ секторот кој делува како многу поголем и помоќен од реално што е. Зборувам локално.

Насловот ви е потресително ужасен и во најлоша можна насока насочен.

Насловот и покрај тоа што е факт дека два ланци на супермаркети имаат исти приходи како топ 100-те ИТ фирми во земјава, а и по добивка имаат повеќе од најпрофитабилната Qinshift/Seavus, е ставен да покрене дискусија на темата.

Инаку да, малку сензационалистички е. Agreed.

одговори 4 лајкови

Ставање во ист кош сосема различни гранки само заради тоа што се економски субјекти е бесмислено. Едните се занимаваат со трговска дејност (малопродажба) другите со интелектуални услуги.

Тоа на страна, само еден аспект од целата приказна ќе адресирам, Кам и Стокомак (а во ист кош ќе ги додадам и оние "мол" печурките што се намножија последниве 2 декади). Ние каскаме многу, заради социо-економската клима (лажни филер вработувања по институции, истурање пари низ општеството каде што треба да се подмачка гласачкото лоби притоа позајмувајќи ги тие пари од надвор) за нас општествен (градски) живот се сведе на шопинг (во мол), пиење кафе (во кафич) и трчкарање/возикарање во хеланки по улици/на кеј додека надвор не се дише. Културен (градски) живот, посебно ноќен, замре или се сведе на некоја елитистичка пиздарија (мош, пош, гош, чош и остали тралалајки за мини кримоси и оптимистички рударки по потенцијално идно брачно богатство). Театри/кина се подоправија едно време, ја вратија публиката, сега гледам редуцирани претстави со сумлив квалитет.

Значи, ако се земе во предвид социо-економската (објективна) реалност, не е воопшто чудно зашто Кам/Стоко и моловите функционираат (сега за сега). Дали тоа ќе биде така во (блиска) иднина или ќе се појави играч што ќе го автоматизира целиот процес и ќе го укине физичкиот посредник, ќе видиме.

На запад фино си функционираат одамна понапредни варијанти (читај: поефтини), каде наместо касиер има самонаплата. Не би ме чудело Лидл (кој се отвара веќе 5 години по ред) да го примени ова. Комбинирано нивната бизнис тактика (одбирање на поефтини локации со добар паркинг простор) би значело дополнителен финансиски стимул за крајниот потрошувач.

Достава до дома (која кај нас почна со храна, пици на почеток, сега се и сешто) веќе не е непозната именка за повеќето. Ова дополнително се разработи со оние микро-трговчиња што се испилија каде секој втор нарачува дребулии од алибаба(експрес) и потоа ги дила на мало преку оние бабските сајтови (фејсбук, инстаграм, тикток итн).

Со дополнителна автоматизација и развој на роботика (и т.н. AI) верувам многу брзо ќе се стандардизира и методот на автономна дистрибуција, каде некое мини камионче автоматски ја пакува нарачката од некој магацин уџум/надвор од градот, па потоа ја дистрибуира до домот, притоа заштедувајќи ем време, ем пари за крајниот потрошувач (ем нервози за барање паркинг, луксузот на 21век). За дронови кои преку воздушен пат ќе го прават истото да не правиме муабет, на многу места во светот има пилот проекти од овој калибар, некаде и цели градови се опфатени.

Во денешниот деперсонализиран, стерилен и извештачен свет, каде сите вредности се сведоа на пари, единствен одлучувачки фактор стана цената. Кам и Стоко избија на врвот баш заради ова и ги засенија претходните играчи кои останаа преекспонирани (Веро, Рамстор, Тинекс) со големи објекти, повисоки цени, повеќе персонал итн. Исто како што секој понов и поголем мол го истиснуваше претходниот од игра (Рамстор го истисна ГТЦ, Сити Мол го тргна Рамстор, Ист Гејт некако балансира со Сити Мол моментално, Дајмонд појма неам како е не сум бил..)

10% разлика во цени со достава до дома лесно и брзо ќе ги истисне Кам и Стоко од игра, посебно комбинирано со некаков автоматизиран систем (уредче во фрижидер ти прати дали имаш ова или она, каков е рокот, ако немаш а често користиш ти врши нарачка, нарачката ти стига а не ни знаеш па викаш бериќатфасан сум забораил али џуџето во фрижидер памти и ми носи).

Бизнисите поврзани со интелектуални услуги од друга страна може да одат само нагоре. Дали ќе биде гарантирана квантитетот и квалитетот на работната сила во тие сфери зависи од образованието и ред други фактори во кои колективно не котираме воопшто добро во последно време. Муабетите дека AI програмите ќе заменат многу од работната сила се смешни, можат само да комплементираат и да понудат "буст", отскок во претходно трансираниот линеарен прогрес и тоа во секоја засегната област.

одговори 7 лајкови

Нема да има никаква промена со кам/стокомак за првото место. Едноставно не можат, веро/рамстор да ги побијат со цена. Х артикли, во кам коштаат 600, истите артикли во веро коштаат 700. Народот е толку сиромашен, а толку занесен по луксуз и по патувања, немај каде...

одговори 1 лајкови

Веро можеби не е најголем по приходи ама затоа по заработка е далеку пред другиве.

Инаку нормално дека ланци на маркети за малопродажба ќе имаат поголеми приходи од ИТ компании. Сигурен сум дека нешто слично важи и во други економии.

одговори 1 лајкови

Како што спомнаа погоре, целата статистика за ИТ фримите е погрешна. Повеќето фирми овде се outsourcing и service oriented. Х фирма отвара подружница во Скопје крстена Х ДООЕЛ СКОПЈЕ. Сета добивка и профит за фирмата оди директно во Х (не во Х ДООЕЛ СКОПЈЕ). Х на месечно ниво праќа пари до Х ДООЕЛ СКОПЈЕ за да покрие плати, придонеси, кирија, ИТ опрема и таа е таа бројка што ја гледаат сите тука и влага во овие статистики. А, таа бројка не е повеќе од 10-20% од прифитот што бил изгенериран за Х преку интелектуалните услуги и outsorced програмерите вработени во Х ДООЕЛ СКОПЈЕ.

одговори 7 лајкови

Уствари имаме фирми без производ.... Т.Е. сива економија.... Перење и белење на пари.
Колку сакате вриштете и пиштете, IT секторот моментално е најсивата економска гранка во нашава вукојебавина...

одговори 1 лајкови

Офтопик, гуглам што значи „бериќатфасан“ кога она гугл веќе стигнал да го ажурира индексот за содржината на форумов... Прва страна, втор резултат.

1701973936194.png

одговори 3 лајкови

Добивај известувања
Извести ме за
guest
40 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk