Како #mkfail завладеа со нас…

Македонската Twitter заедница е интересна група луѓе. Има ИТ професионалци и ентузијасти, дизајнери, луѓе кои се бават со ПР, маркетинг, менаџмент, има студенти, новинари, активисти… со еден збор креативци и оние луѓе кои можат треба да придонесат нешто за иновацијата во македонското општество.

Но, зошто тие креативци се преземени од #mkfail тагот, зарем сеирот и исмејувањето е попривлечен од #mkwin, споделувањето идеи и успесите. Можеби нема многу успеси во Македонија, но зарем креативците не треба самите да иновираат и да сподеалат и создадат кул идеи?

Појдете само од концептот на Twitter. Преку кратки пораки кои бараат креативност да ги спакуваш во 140 карактери, пораки кои се јавни за сите, можат да се споделуваат идеи со сите! Имаме и локални сервиси кои ја откриваат .мк Twitter заедницата, пр. 140.мк. Одлично место за обединување на мислите и идеите, нели?

За жал сервисот за микро-блогирање, станува преплавен со #mkfail тагови. Некои се комплетно валидни и треба да се истакнат, со цел да не се повтори грешката или заради оправдана критика, но некои се навистина банални и непотребни.

Можеби креативците останаа без идеи?

п.с. Сигурен сум дека има некој кој ќе се нафрли врз IT.com.mk/nagradi-те велејќи дека и ние имаме категорија #mkfail, можеби со право, но целта на наградите е да бидат слика на нашето ИТ општеството и неговите (не)достигнувањата.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
38 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Перо Берберот
Перо Берберот
12 years ago

Значи сајтот кој наградува за најдобар #mkfail напиша статија која е против #mkfail?

omfg, lolz, stfy, rly итн.
(кратенки кои ги користат админите кога немаат што да реплицираат)

Viktr Ars
12 years ago

"наградува за најдобар #mkfail" . По ова што е комплетно погрешно напишано знам дека ни текстот си го читнал, ни наградите ти се јасни.

Значи 1. не „наградуваме“ #mkfail, и 2. нема „најдобар“ fail… roflcopter …

Aleksandar Josifovski
Aleksandar Josifovski
12 years ago

не ми е срам да напишам mkwin…али што да се праи кога има реално повеќе mkfails !!! (видете ја државичкава…греотка! !!!

Горјан Јовановски

Статијава има премногу смисла. #mkfail never benefited anyone a lot anyway. Time to put it to rest, rip fail.mk

WoWLich
WoWLich
12 years ago

e stvarno si #mkfail :D super si bese sajtot , sega zaradi edna seir-statija go povlekuvas…

shame on you :P

Горјан Јовановски
Reply to  WoWLich

:)
мило ми е што ти се допадна, може понатаму можеше да се направинешто како user-run сајт кој секој што сака ќе постира. е тогаш може стварно да се види колку fail сме :)

@mikrobl0ger
12 years ago

It pains me to see so many people being pseudo-intellectual in the wrong way.

@stamatovski
12 years ago

се препознав во текстов и баш сум #mkfail. фала IT. :))

коментариве дека текстов е #mkfail ви се #epicmkfail!
(пак терам по старо, а?! :р)

@SkechBoy
12 years ago

Малце ми е парадоксална статијата но сепак ве подржувам во иницијативата за подигање на свеста на нашите твитерџии :)

Она што сакам да го кажам е: "двапати мисли, еднаш твитни" т.е. пред да му доделите некому #mkfail помислете што имате направено на тоа поле, што е тоа што ве прави вас по компетентни за да доделете некому #mkfail.
Човечки е да се греши и да учиме истите грешки, всушност секој напредок кој го имаме постигнато како цивилизација е благодарност на способноста да се учиме од грешките. Но што ќе се случи ако не оставаме простор за грешка ??? Што ќе се случи ако стигнеме до тој степен кога една индивидуа со одлична идеја се плаши да ја реализира истата идеја само заради тоа да не се најде под тежок оган од #mkfail-ови?

Урнебес Хост
Reply to  @SkechBoy

"Што ќе се случи ако стигнеме до тој степен кога една индивидуа со одлична идеја се плаши да ја реализира истата идеја само заради тоа да не се најде под тежок оган од #mkfail-ови? "

Веќе сме до тој степен! Кај нас е кризна ситуација, се чека само некој #mkfail да направи за да има за што да се оговара.

@dr_virus
12 years ago

:) Сериозен ли си
"Што ќе се случи ако стигнеме до тој степен кога една индивидуа со одлична идеја се плаши да ја реализира истата идеја само заради тоа да не се најде под тежок оган од #mkfail-ови? "

Можеби ќе се потруди помалку грешки да има мислам дека #mkfail е одлично бидејки побрз начин да си ги дознаеш грешките нема :)

#mkfail Има доста успешни примери каде што грешките се поправени
п.с
освен стабилноста на телекабел после Македонците биле ливери на Дота

@dr_virus
12 years ago

Познавам многу кој се над 40 и имаат твитер смени ја литературата што ја читаш.
Ок Виктор ќе бидам искрен…
Апликацијата која освои прво место е шит.
Реална примена никаква. Денот се познава од утрото искрено апликацијата не заслужува да се најде ни во првите 10. Сами покажаа и ВИП дека е наместена работа не беше спомната во ниту една реклама туку упорно се рекламира апликациите за Паркинг и второ наградената.
Зошто овој ''mkfail vs mkwin'' после TedxSkopje? Бидејки на троловите им скисна од само фаљење. Буквално се посравте од фалење.
Да не должам многу TedxSkojpe + Само фалење = #ultimatemkfail.
п.с
Виктор твоите постапки ме потсеќаат на Бадијалја админ Џелатот ''Ал„ друг пат такви постови не. Го направите сајт за социологија и к`ч
Чекам ИТ статија

Damjan Arsovski
12 years ago
Reply to  @dr_virus

lolz

Damjan Arsovski
12 years ago

omfg…

Vlatko
Vlatko
12 years ago

Gandi nemat nekoj citat za toa koga nekoj se pravi pameten?

@ViktrArs
12 years ago
Reply to  Vlatko

Всушност има :)

Vlatko
Vlatko
12 years ago
Reply to  @ViktrArs

epa procitaj te si go za drugpat :)

Vlatko
Vlatko
12 years ago

a vasite postovi "KOLKU SE BEZBEDNI MAKEDONSKITE SAJTOVI?" sto se?
#mkfail ama bez tag.. isti ***** drugo pakovanje. aj be zemite prajte nesto saglam so sajtov dosta zamarate za nesto sto i vie go pravite.

Vlatko
Vlatko
12 years ago
Reply to  Vlatko

a da ne pocnam za postot so Latas i slikata na postot.

Vlatko
Vlatko
12 years ago
Reply to  Vlatko

ili ednostavno napravite search 'mkfail' na itcommk i videte sami kako gi tagirate vasite postovi.
ТИШЕ ТАМУ НЕ КРЕВАЈТЕ ПОВЕЌЕ ГАЛАМА.

@hemicarot
12 years ago

1)
на прв поглед постов ми заличе како обид да се диктира правилник за тоа кој, што и зашто може да пишува на микроблог платформа во сопственост на странска корпорација, но сепак увидов дека ентузијазмот на авторите на ајтиком мк е голем и позитивен, па ненамерно им се вплеткала идејата за воспоставување контролиран тајмлајн во македонската твитосфера

па затоа само ќе укажам само на некои ситни грешки/не толку грешки , разлики би рекол/ во размислувањето.

познато ни е на сите , правилата на твитер платформата се едноставни , follow,unfolow и block, за поекстремни случаи и report

2)
за фелеричноста http://www.twitlonger.com/show/6thqsk

троловски поздрав

@dr_virus
12 years ago

Млади ИТ луѓе?
Доколку имам twitter не значи дека сум МЛАД и дека сум ИТ кадар.
Доколку го користиш фотошоп незначи дека си ИТ кадар фотограф, уметник.
Зарем не помисливте на тоа или рачно ја правевте статистиката и гледавте биографија на секој т.н трол?

п.с

Ги поврзав банките и сл. бидејки секоја #win идеа е врзанa со пари-трансакција-банка->пари
Или предлагате младите да измислат топла вода (Зарем цацко не ја измисли веќе).

Скорешен пример.
Имаше многу идеи за Андроид натправарот , но многу млади се одкажаа од своите идеи бидејки требаше да платат сума околу 20$ за учество. Можеби тоа беше добар филтер за лоши и добри идеи.
Размисли како еден средношколец ќе му објасни на својот родител да му даде 20$ за нешто виртуално, а родителот зима плата секој втор месец бидејки газдата на фирмата пробува да скрати од трошоци збира за избори . (во приватниот сектор законски плата може да се касни два месеца)

@ViktrArs
12 years ago
Reply to  @dr_virus

dr_virus со сета почит ама …

1. На Android натпреварот победи апликација која не е врзана за пари и банки, туку за општествено добро.

Нема ваљда да ми кажеш дека со поправи.мк општините ќе даваат пари, што ќе ги земат од кредит од банките итн…. Момците измислија топла вода и добија пари да си започнат свој бизнис. :)

2. Прво се буниш што сум рекол „млади“ потоа како „средношколците“ немаат 20 долари. Што се 1.000 денари за да се вклучиш во натпревар каде можеш да си ја промовираш апликацијата? Имаше тимови од 2 до 5-6 луѓе. Подели ја сумата.

3. Доколку имаш Twitter тогаш 99.9% е шансата дека си меѓу 18 и 40, а тоа е целата категорија млади луѓе.

@dr_virus
12 years ago

И ве молам повеќе да не пишувате статии поврзани со опшетеството многу забегавте дајте некој повеќе ИТ ориентирани на проблеми и решенија.
Сепак името ви е ИТ оставете ги овие текстови на соросоидите не им го зимајте лебот
Направете некое реално истражување за ебзинис, трговија такси на поштите царинење и сл работи.
Верувам дека вашите посетители многу многу не се по трч теми

@ViktrArs
12 years ago
Reply to  @dr_virus

хаха, како успеа да поврзеш #mkfail текст со банки и теорија на заговор, „соросоиди“, такси … се работи за млади ИТ луѓе кои место креативни идеи, маваат кој поголем #mkfail ќе направи…

Да, општеството има огромен удел тука, ама човек ти ептен му се нафрли …. :))

@dr_virus
12 years ago

Зарем не ја свативте поента редко има #mkwin . За жал таа е ситуацијата и за овaa статија би дал #mkfail бидејки се истрошани многу зборови против #mkfail . Кога не ни оди тоа е бе луѓе. Сепак мислам подбро грешките да ти ги кажуваат одколку да те фалат бидејки ќе ги знаеш грешките и ако си заслужен за #mkwin ќе ги поправиш.
Место да ги маркирате луѓето како тролови за почеток потрудете се со брзината на ИТ.ком.мк во последно време е многу чудна

Damjan Arsovski
12 years ago
Reply to  @dr_virus

"Кога не ни оди тоа е бе луѓе."

Ајде да се откажеме од се што работиме тогаш и да троламе… смешно е. Со таков став, ништо не бива. Тоа е поентата на статијава. Не се концентрирајте на проблемите, туку на решенијата.

@ucitelot
12 years ago

статијата ми изгледа како потикната од твитовите за #mkfail на натпреварот

а и ВИЕ(ИТ тим) сте малку контрадикторни, од едну страну давате #mkfail на натпревар од другу жалите се зашто има повише фејл (а зашто има согласују се сс )

Damjan Arsovski
12 years ago
Reply to  @ucitelot

Сигурен сум дека има некој кој ќе се нафрли врз IT.com.mk/nagradi-те велејќи дека и ние имаме категорија #mkfail, можеби со право, но целта на наградите е да бидат слика на нашето ИТ општеството и неговите (не)достигнувањата.

ucitelot
ucitelot
12 years ago

добро тој ми е јасно за награду, иако би додаја и #mkwin #mkfail настан, ради рамнотежу и покрај останати други категорије
поента ми е на статију, по све изгледа мотивација ти е на тој препукување сс виктора :)

иначе не га сваќај толко сериозно (исправно) таг, има доста твитерџије кои не користив тагови и сл

@ViktrArs
12 years ago
Reply to  ucitelot

#mkwin се наградите за најдобра личност, сајт и компанија/организација…

тагот #mkfail е симболично тука земен в предви, покрај статистиката има и уште куп твитови кои се со негативен став. @dasaf има добра илустрација за атмосферата на друштвените мрежи. И покрај тагот се изгледа некако непотребно тролање.

p.s. чудно ми е на кумановски да одговору на македонски, али мора да се биде одговоран :P

ucitelot
ucitelot
12 years ago
Reply to  @ViktrArs

тролање и тропање немора да се земе како негативно има ситуации каде е позитивно, разбирање досада и монотоност,

има се моменти каде на твитер е доста позитивна и добра атмосфера, али неможе да биде увек такој, тој е утопија а утопија не постои

(и ја колко толко гледам македонски да пишују, али некад исбега од контролу кумановски :))))

@ViktrArs
12 years ago
Reply to  ucitelot

хехе, имав дискусија предходно за што е „тролањето“, кога е дискусијата позитивна, кога не е негативна или кога има поента тогаш тоа е „критикување, креативна аргументација итн итн.“.

Јас „тролањето“ го сваќам како „еднострана расправа од трол кому му е досадно па е спремен да критикува што стигне, без намера да дискутира или да согледа други поенти“ :)))

ucitelot
ucitelot
12 years ago
Reply to  @ViktrArs

па гледано така во право си, поголем дел од случаи тролање шири негативна енергија, ретки се каде е аргументирано тролањето е добронамерно, со цел да се подобри или согледа на грешки итн итн :)

@dasaf
12 years ago
@misterioz
12 years ago

#mkfail е поткрепен повеќе од #mkwin поради многу причини.
Една од нив е социолошката ситуација во нашата држава,
каде се случуваат многу повеќе лоши отколку добри работи.
Луѓето кои се корисници на твитер сервисот, сакаат слободно
да ги искажуваат своите мислења и реално гледано од било
која страна има многу повеќе fail отколку win ситуации во
нашето општество. Креативците кај нас се преокупирани
со работа и како да си го средат животот во оваа проста
државичка и самото тоа и предизвикува притисок кој им
оневозможува да мислат на win/mkwin работи. Доволно
е човек да погледне околу себе и ќе свати зошто има повеќе
mkfail отколку mkwin.

Damjan Arsovski
12 years ago
Reply to  @misterioz

Лошо е кога го гледаме само она што сакаме да го видиме и кога веруваме само во она што сакаме да веруваме. Цитатот од Ганди вреди да се напомене во овој случај: http://farm3.static.flickr.com/2554/4168593521_9a

dee
dee
12 years ago

Постов ви е #mkfail

Хаха, се зезам. #mkfail e #mkfail ;)