Јужна Кореја ќе ги казни оние што мамат во е-спортот со затвор

Avatar img-thumbnail img-circle

во гејминг

Кога Јужна Кореја е во прашање е-спортот е на сосема друго, повисоко ниво од било каде во светот. Колкава е разликата покажува фактот за сериозниот план со кој ќе се справат со онлајн измамниците. Играчите кои креираат или споделуваат софтвер за мамење во онлајн игрите досега вообичаено добиваа забрана. Но, во Јужна Кореја сега ги чека и затворска казна.

Дека не станува збор за симболична казна, говори и фактот дека е предвидена 5 годишна затворска  казна или надомест од 43.000 US долари. Издавачите и девелоперите се обидуваат да стават крај на злоупотребите, но често забраните се недоволни. Новата промена може значително да им помогне на Blizzard, Riot и Valve за намалување на злоупотребите.

Иако законот не зборува за забрана на употребата на овој софтвер секако е наменет за нејзино искоренување. Можеби најважно за oва е да се направи разлика помеѓу вистинските измамници и луѓето кои прават модови. Едните и другите прават промени во играта што можеби ќе го олеснат играњето, па веројатноста некој кој работи на мод на игра да биде погрешно обвинет е реална.

Во последно време играта со најмногу проблеми со „олеснување“ во Јужна Кореа е популарната Overwatch.  Aimbot, хак, скриптери се дел од софтверот кој се користи за полесно играње, а наскоро може да биде значително пoмалку застапен, јави PvPLive.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments