ИТ Настан: Влезете во светот на технологија и финансии на настанот „Ерата на финтек“

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.МК

Машинско учење, големи податоци, вештачка интелегенција и блокчејн технологија се едни од жестоките теми на кои се говори и работи во светот на финансиите. Како натамошниот развој на технологијата ќе влијае на финансискиот свет? Кои бариери ќе бидат надминати со новиот закон за платен промет и каков напредок ќе се постигне во однос на дигиталните плаќања? Како може да се придонесе за развојот на финтек сцената во Македонија?

Одговор на овие прашања ќе добиете на еден од првите финтек настани во Македонија Ерата на финтек, организиран од Women In Tech Macedonia. Настанот ќе се одржи денес, на 15.12 во 18 часот, а своето место може да го обезбедите со регистрација на следниот линк.

Ќе имате можност да ги слушнете презентациите на говорниците секој со својата експертиза, по што ќе следи панел дискусија која ќе овозможи информирање за основите на дигиталната трансформација, со акцент на финансиската технологија.

Говорници на настанот се:

  • Маја Кадиевска Војновиќ – Финансиски експерт, поранешен вицегувернер на НБРСМ, предавач на Американ Колеџ Скопје
  •  Димитар Трајановски – Специјалист за платни системи во Клириншка Куќа КИБС
  •  Мартина Наумовска – Директор на оддел за вештачка интелигенција во ДатаМастерс
  •  Ефтим Здравевски – Главен извршен директор во Magix.AI
  •  Игор Маџов – Програмски директор/ Инвестициски фацилитатор Западен Балкан во Стартап Македонија/SwissEP
  • Дејан Алексов – Адвокат во Адвокатска канцеларија Алексов

Настанот е бесплатен и отворен за сите оние кои се запознаени со финтек, но и почетници кои допрва сакаат да влезат во светот на финансии и технологија.

Регистрирајте се на следниот линк или прочитајте повеќе информации на официјалната Facebook страница.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments