ИТ настан: Стартува четвртиот саем за роботика Робомак 2013

во ИТ.МК

Денеска официјално беше отворен четвртиот по ред семинар и натпревар за роботика Робомак 2013, организиран од EESTEC LC, IEEE и Студентскиот парламент на ФЕИТ. Саемот за роботика ќе се трае до 15-ти март и ќе се одвиваат различни работилници со студенти, асистенти и професори на ФЕИТ.

Исто така на РобоМак 2013 се пријавени и околу 70 домашни и триесетина странски учесници, кои сите заедно на 16-ти март ќе ги одмерат силите на своите роботи во вкупно 5 категории, од кои две се нови.

Покрај сумо, хуманоидот и лаварантитот, од оваа година ќе има и измешани тимови кои ќе работат на роботска рака. Таа ќе треба да биде дизајнирана да има уникатни движења кои ќе ги симулираат движењата на човековата рака. Втората нова категорија е „Pololu“ во која тимовите ќе треба да дизајнираат роботи кои ќе следат некоја линија, и после неа да почнат да се натпреваруваат.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
3 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
ивана
ивана
8 years ago

Каде точно се случува ова, негде на ФЕИТ? На сајтот не е прецизирано.

Meto
Meto
8 years ago

A kade se odrzuva Robomak? ima nekoja programa?

Boris Kuzmanov
8 years ago
Reply to  Meto

Имаш линк до нивниот сајт во текстот – http://robomac.eestec-sk.org.mk/. Таму ја имаш целата програма и предавања.

види ги сите огласи на kariera.it.mk