ИТ Настан: „Слобода на интернет“ на ФИНКИ

во ИТ.МК

Фондацијата за интернет и општество – Метаморфозис ги кани сите заинтересирани на настан со наслов „Слобода на интернет“. Од фондацијата ги повикуваат сите за учество, пред се: новинари, правници, адвокати и активисти.

Очекувано според насловот, присутните ќе може да слушнат и да го кажат своето мислење за слободата на интернет и заштита на човековите права. На настанот ќе биде претставен и прелиминарниот извештај, фокусиран на:

  • слободата на изразување
  • приватноста
  • и безбедноста во дигиталниот свет.

По преслушувањето на овие податоци ќе започне дебата и јавна дискусија за унапредување на заштитата на човековите права, како онлајн, така и офлајн.

Извештаите може да ги прегледате на следните линкви:

Извештаи од областа на слобода на изразување:

Извештаи од областа на приватност и безбедност:

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments