ИТ настан: Робомак 2012

во ИТ.МК, Хардвер

Роботите ќе ја освојуваат Македонија од 20 до 25 февруари. По трети пат по ред ќе се одржи најмасовната работилница за роботика на Балканот – Робомак 2012, организирана од студентската организација EESTEC и македонската секција на IEEE.

Во тие четири дена околу 100-тина учесници од цела Европа ќе можат да следат тренинзи од македонски експерти по роботика. На 25-ти февруари ќе следува финалната „битка меѓу роботите“ во Македонска Опера и Балет. Учесниците ќе се натпреваруваат во 4 категории: роботска трга, хуманоид, сумо и напредно програмирање. Влезот е бесплатен.

„Можноста за практична работа на роботи не е честа појава кај нас, па учеството на овој настан е ретка прилика за студентите да се здобијат со практично искуство од областа на роботиката.“, вели EESTEC.

„Со оглед на тоа дека станува збор за интернационален настан, придобивките од овој проект се и размена на искуства и подобрена комуникација помеѓу студентите од европските универзитети, работа во тимови во интернационална средина, анимација на студентската креативност, како и промоција на Македонија и македонската култура.“

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk