ИТ Настан: Помогнете да се преведе WordPress на македонски

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

11 мај е  денот посветен на превод на најпопуларниот CMS. Секако станува збор за WordPress, а настанот се одржува и во Македонија. Домаќин на преведувачите е ФИНКИ.

Инаку цел на превод нема да биде само кор делот на WordPress, туку и популарни плагини, теми, документација и сè поврзано со платформата. Секако покрај преводите настанот е одлична можност за среќавање со локалната WordPress заедница.

Станува збор за 24-часовен преведувачки маратон, а секако добредојдени се сите кои сакаат да придонесат за подобар превод.

„Настанот е инспиративен и нуди обука за девелоперите и преведувачите за локализација (i11n) и интернационализација (i18n) на сите аспекти WordPress“, вели организаторот.

Настанот започнува од 14 часот до 16 часот, а организатор се локалните WordPress ентузијасти. За повеќе податоци може да ја посетите Meetup-страницата на настанот.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments