iPod е на крајот на своето постоeње

Avatar img-thumbnail img-circle

во Хардвер

Уредот кој го најави враќањето на Apple, можеби е на самиот крај од постоењето. Компанијата денес повлече два од трите уреди кои беа достапни во продавницата, јави Ars Technica.

Продавницата веќе не ги нуди iPod nano и iPod shuffle, а единствениот уред кој останува е iPod touch. Уредот чини 200 долари, но можеби вистинското прашање е дали им е навистина потребен на оние кои поседуваат iPhone или Apple Watch.

Двата повлечени уреди се постари од 10 години. iPod nano е достапен од 2007 година, а iPod shuffle излезе 2010 година. Од излегувањето iPod nano имаше 7 редизајни, а iPod shuffle 4. Единствениот iPod кој е достапен во продавницата е излезен во 2015 година. Уредот во моментов е во неговата шеста генерација.

Давата уреди на кои им истече времето беа последните кои не доаѓаа со iOS, па ова ќе биде уште едена олеснителна околност.

Излегувањето на iPhone го најави крајот на iPod. Apple секако мора да се подготви за крајот на уредот. Со излегувањето на Apple Watch, компанијата повторно има доволно различни уреди, па конечното повлекување на iPod може да биде наскоро.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments