iPhone повторно е најпродаван мобилен за новогодишните празници

И оваа година којзнае кој пат по ред најпродаваните телефони и таблет компјутери доаѓаат од Apple. Дури 44 отсто од активираните уреди овие празници се произведени од Apple, јави Flurry, сервисот за мобилна аналитика.

Втори на листата се уредите на Samsung, кои ја задржаа предноста пред конкурентите, иако Note 7 не е на продажба. На листата се и Huawei, LG, Amazon, Oppo, Xiaomi и Motorola.

Што се однесува до трендот на уреди кои се продаваат, тој последните три години е купувањето на таканаречените фаблет телефони. За сметка на ова намалена е продажбата на таблет компјутери, мини-таблет компјутери и помали телефони. Дополнително изгледа дека продажбата на таблет компјутери се стабилизира на 9 отсто, речиси два пати помалку, во однос на 2013 година.

Интересно како и изминатите години, така и оваа година, 25 декември (католичкиот Божиќ) е денот со најмногу преземања на апликации. Дури два пати повеќе апликации се преземаат на оваа дата отколку во останатите денови од годината.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments