Internet Explorer 10 гo надмина Firefox, но Chrome е сè уште недопирлив

во Веб, Софтвер

Минатата недела од Microsoft го објавија својот прелистувач, Internet Explorer 10, за Windows 7 кој веќе се покажа како одлучен конкурент на својот претходник, Firefox и на Safari, но недоволно добар за да се спротистави на Chrome.

Во својата анализа Cross Browser Handbook ги направи стандардните тестови на SunSpider, Octane и HTML5, кои всушност ги тестираат JavaScript перформансите, JS додатоците, веб програмскиот код и поддршката за HTML5.

Од сите овие тестови, изненадувачки, Internet Explorer 10 се најде на второто место по најдобри перформанси, веднаш зад недопирливиот Google Chrome. Исто така, изненадувачки е и фактот дека Firefox воопшто не успеа да ги заврши сите тестирања.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
@GoceMitevski
11 years ago

Борис, јас сега ги направив сите тестови и немав никаков проблем со Firefox. Ми мириса на пропаганда.

Еве го оригиналниот напис, до кој што не видов дека има поставено врска: http://www.lucidchart.com/blog/2012/11/14/ie10-ho

Патем, има грешка во насловот: ги наместо го

Дејан
Дејан
11 years ago
Reply to  @GoceMitevski

Гоце сосема си во право и јас сега направив тестови Многу подобара ми испадна Firefox.
Google Chrome е појака корпорација и има појака кампања
Времинја го користам Firefox И сум презадоволен во графиката,брзината,отворанјето на страните и
многу други работи …
Но сепак слободен пазар си е на кој сто му одговара нака си користи
А сега засега Мозилата не ја менувам за нисто презадоволен сум

ит кариера

Swiss Increasing Market Employability Program - IME

Open Call for ICT Expert (Full-Time Position)

Matrix IT Global Services Macedonia

Marketing Strategist

види ги сите огласи на kariera.it.mk