InTech X Meets Massive Interactive – Ендру Казиревич, главен архитект во Massive Interactive

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.МК

Ова интервју е дел од серијалот интервјуа со спикерите кои ќе говорат на настанот InTech X Meets Massive Interactive, кој ќе се одржи на 5-ти декември. Настан на кој ќе се зборува за повеќеплатформскиот кориснички интерфејс и транзицијата од хибриден до нативен, и ќе се разбиваат митовите во однос на .NET развојот и неговата примена во светот на Docker containters, AWS и слично.


Како последен спикер, ви го претставуваме Ендру Казиревич, главен архитект кој е во мисија да ги разбие сите митови дека .NET заостанува зад модерните програмски јазици. Бидете подготвени за патување низ светот на Docker Containers, Linux и AWS кој е целосно поддржан од .NET. Ендру претходно има работено како архитект во KromRiver, каде бил дел од тимот кој дизајнирал и имплентирал веб апликација низ која поминувале милијарди долари од хеџ фонд. Тој исто така бил и архитект на платформатa за донации на Ammado.

Колку долго сте со Massive Interactive? Кои се вашите редовни обврски овде?

Работам со Massive речиси две години, првично како архитект на решенија, а потоа како главен архитект. Ја дизајнирам архитектурата и го надгледувам развојот на проекти, како и подобрувањe на севкупните проекти.

Вашата кратка биографија за настанот вели дека сте на мисија да се справите со некои мислења за. NET? Зошто е тоа? Какво е вашето размислување зад оваа мисија?

Во текот на последните 10 години, и другите рамки како Ruby on Rails и Nodejs почнаа да се здобиваат со популарност, .NET доби репутација на старомодна и несигурна рамка – која не може да биде подалеку од вистината. C# постојано се развива како јазик,  Microsoft работи напорно на нивниот јавен имиџ и иновации. Многу C# идеи се пренесуваат на други јазици, пример како што се “async/await language construct” кој беше воведен во 2012 година, додека заедницата на Javascript ја фаќа сега.

Ако имав мисија, би било охрабрување на луѓето, особено на младите програмери, сериозно да ги разгледаат C# и. NET

Што сè уште недостасува со. NET?

Non-nullable референтни типови, и тие доаѓаат!

Кажете ни малку повеќе и слободно навлезете во технички детали, што нуди Docker на вашите проекти? Како ви помага да ги развиете понатаму?

Ги мигриравме нашето решение за автоматизирана достава на софвер (CI pipelines) на Docker за да ги репродуцираме нашите решенија, и мигриравме дел од нашата инфраструктура за распоредување во Docker за да ги добијат услугите за неколку секунди.

На повисоко ниво, гледаме дека Docker ни помага да ги разложиме нашите апликации на помали парчиња, кои можат да скалираат независно (ова ни помага да заштедиме пари) и да иновираме независно (што ни помага да ги подобриме решенијата).

Дали главниот производ на Massive е само. NET развој или покривате и други технологии? Зошто би го препорачале пред другите технологии?

Работиме некои проекти со позадина на Nodejs и имаме некои услуги напишани во C и Go. А, за тоа зошто јас лично препорачувам. NET, ве молам да дојдете да слушате и дискутирате на презентацијата!

Влезот на настанот е бесплатен и може да го посетите доколку се регистрирате на следниот линк.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments