Хрватскиот Agrokor вработува нови кадри користејќи Apply with LinkedIn

Agrokor, една од најголемите компании од Хрватска, одлучи да го искористи новиот плагин на LinkedIn за вработување на специјалист за веб комуникација и менаџер за водење на службениот Twitter профил, пишува хрватскиот блог Netokracija.

Друштвената мрежа за професионални контакти, LinkedIn неодамна претстави плагин кој има за цел да го олесни аплицирањето за работа. Станува збор за копчето Apply With LinkedIn кое овозможува на едноставен начин да се аплицира за работа, а истовремено ја олеснува работата и на оние кои вработуваат.

Tокму преку копчето Apply With LinkedIn, Agrokor ги мотивира потенцијалните кандидати да аплицираат користејќи го својот LinkedIn профил. Еден од условите за овие работни позиции е потенцијалните кандидати да се активни на Facebook, Twitter и Tumblr.

Според менаџерот на Agrokor за дигитален маркетинг, Иван Ковачевиќ, причина за овој потег е тоа што работните позиции бараат луѓе кои постојано ги коистат друштвените мрежи, и бидејќи се во тренд со новите достигнувања во интернет маркетингот логично е да имаат LinkedIn профил. Агрокор, огласот за вработување го има раширено низ друштвените мрежи како што се Twitter, Facebook, LinkedIn и Google+.

Се прашувам дали во скоро време ќе видиме ваков начин на вработување и кај нас, со оглед на тоа што поголемиот број на македонски компании воопшто немаат LinkedIn профил.

(via This is Not Social Media Blog)

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Dejan
Dejan
10 years ago

Бараат луѓе кои се постојано активни на социјалните мрежи за да имаат оправдание за да им го зголемат работното време и за да им ги намалат платите, а истовремено ги искористат нивните активности на социјалните мрежи како оправдание за тоа.

Но главната причина поради која што бараат луѓе кои се постојано активни на социјалните мрежи е бидејќи сакаат да имаат постојан увид во нивните навики, познавања и интереси, социјалните мрежи се првокласни разузнавачки агенции на кои што секој своеволно и без ни грам свест за последиците од своите постапки, бесплатно им става на располагање илјадници информации кои што социјалните мрежи потоа ги продаваат на кој ќе им текне, слободно прочитајте го ова во договорот со условите за користење на конкретната социјална мрежа кој морате да го прифатите доколку сакате да се зачлените на истата.

Затоа јас не објавувам ниту нови фотографии, ниту нови видео клипови, ниту објавувам каде сум бил, каде сум или каде ќе бидам во конкретен временски период, ги користам социјалните мрежи исклучиво за меѓусебна комуникација со пријателите и познаниците, како и за да закачам по некој интересен линк од некој веб сајт одвреме навреме, но сепак, приватните содржини ги сведувам на 0 (НУЛА).

Социјални мрежи = Разузнавачки агенции

види ги сите огласи на kariera.it.mk