HP претстави 3Д принтер кој печати со метал

Avatar img-thumbnail img-circle

во Хардвер

HP Metal Jet е првиот принтер на HP кој печати со метал. HP го претстави принтерот заедно со неколку компании кои ќе бидат првите кои ќе го користат. Првите принтери ќе се користат во: GKN Powder Metallurgy, Volkswagen и Parmatech, јави Technology Review. Секако технологијата изгледа примамливо, но принтерите чинат околу 400 000  долари.

Начинот на кој работи принтерот е прилично софистициран. За принтање се користи метален прашок и агенс за врзување. Потоа овие производи се загреваат додека не се растопат и не го креираат готовиот дизајн. Со ова ќе се забрза процесот на изработка на метални делови.

За работниците во леарите ова сепак не е така добра вест. Со новите 3Д принтери ќе биде намален потребниот број на луѓе кои работат во погонот. Но, добра вест е за купувачите на металните елементи. Процесот е пофлексибилен и ќе овозможи поевтина изработка и на помали серии на делови изработени од метал.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments