HP претстави 3Д принтер кој ќе биде „побрз и поевтин“ од конкурентите

Avatar img-thumbnail img-circle

во Хардвер

Hewlett-Packard го најави својот 3Д принтер со ветување дека ќе биде десет пати побрз од конкурентните принтери. Од компанијата велат дека засега оваа технологија сè уште зафаќа незначителен дел на пазарот, а за ова ги обвинуваат токму бавноста на конкурентите, но и релативно високата цена. Со новите принтери HP ќе се обиде да ги надмине токму овие проблеми.

[youtube]u0grzTE3m34[/youtube]

Hewlett-Packard ја презентираше и својата прогноза во која велат дека пазарот на 3Д принтери во 2018 година ќе порасне на 4,8 милијарди долари, од сегашните 1,15 милијарди. Поради растот на 3Д принтерите и намалувањето на употребата на хартија, очекуваат дел од компаниите кој работат исклучиво со 2Д технологија да имаат проблеми со растот во периодот кој доаѓа.

Заедно со 3Д принтерот, HP го најави и новиот персонален компјутер Sprout кој доаѓа со вградени скенер, проектор и тачпад и оперативен систем Windows 8. 3Д скенерот е прикачен на мониторот, а проекторот ќе ги презентира на „падот“ кој е преполн со сензори. Sprout ќе биде достапен во продавниците од 8 ноември, а во претпродажба од 30 октомври. Цената на компјутерот е 1.900 долари.

Post by HP.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk