Xiaomi сега е трет најголем производител на телефони

Avatar img-thumbnail img-circle

во Мобилни, Свет

Кинескиот производител на паметни телефони Xiaomi е на третото место во производство на паметни телефони, без притоа речиси воопшто да ја напушти Азија. Компанијата во изминатиот квартал е одговорна за 5,3 отсто од продадените 327 милиони паметни телефони. Ова е прв пат Xiaomi да се најде помеѓу првите пет производители до сега. Во период од една година, Xiaomi го зголеми својот удел на пазарот за 211 отсто, пред се благодарение на продажбата во Кина, Индија и Сингапур.

Ситуацијата со првото и второто место останува непроменета, прв сè уште е Samsung, а по него е Apple вели анализата на IDC. Сепак и покрај задржаното првото место, Samsung загуби најголем губитник на пазарот во изминатата година, во кое продажбата на нивни телефони падна 8,2 отсто. Во изминатата година, Apple забележа пораст од 16 отсто. Lenovo и LG се на поделба на четвртото место со 5,2, односно 5,1 отсто од пазарот. Lenovo го зголеми својот удел за 38 отсто, а LG за 39.8 отсто.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Џорџ
Џорџ
8 years ago

Паметни часовници?

IT.com.mk
Admin
8 years ago
Reply to  Џорџ

TNX!

види ги сите огласи на kariera.it.mk