Hewlett-Packard ја купува софтверската компанија Autonomy за 10,3 милијарди долари

во Свет, Софтвер

Hewlett-Packard планира да ја купи софтверската компанија Autonomy Corp за 10,3 милијарди долари, понуда која е 64% над пазарната вредност на компанијата, пренесува Bloomberg. Овој потег ќе преставува голема преструктурирање на компанијата која планира да се дистанцира од пазарот за хардвер и да се фокусира на производство на софтвер.

Причина за дистанцирањето од производството на хадрвер е тоа што на глобално ниво опаѓа побарувачката за персонални компјутери, додека потрошувачите се сè повеќе заинтересирани за iPad и другите таблет компјутери. HP пред само неколку дена ги изненади сите откажувајќи се од својот webOS оперативен систем за таблет компјутерите и ја спушти цената на TouchPad. Главната причина се наведува слабата продажба на таблет компјутерот, споредено со конкурeнтните Apple и Android уреди.

Autonomy Corp e британска софтверска компанија лоцирана во Кембриџ, која ќе им донесе на Hewlett-Packard софтвер кој пребарува широк спектар на податоци, вклучувајќи е-пораки, музика, видео, како и постови на друштвените мрежи како што е Facebook. Autonomy е лидер во неструктурирани податоци, податоци кои не се во Word документи и табеларни пресметки, и е втора по големина софтверска компанија во Велика Британија. Autonomy им нуди на своите клиенти програми кои се користат во пребарување на база на податоци. Дел од нивните клиенти се Coca Cola Co и Nestle SA.

Hewlett-Packard откако најави дека ќе престане со производство на паметни телефони и таблет компјутери доживеа пад од 6% на своите акции, во овој пад придонесе и слабата продажба на персонални компјутери. Според последните финансиски извештаи, компанијата ја нема задоволено очекуваната заработувачка.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
4 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] во август, HP ја купи софтверската компанија Autonomy за 10,3 милијарди […]

Ванчо Орданоски

Хех, што ли сега ќе прават сите оние HP продавачи на хардвер, вооружени со бескрајни Power Point презентации, кои беа незаобиколни на било која ИТ конференција или собир?
Шега на страна, жал ми е за луѓето кои верувале во стабилноста на големиот HP.

И, воопшто не сум сигурен дека "новиот" HP ќе биде успешен во трансформацијата, онака како што тоа елегантно го направи IBM. Едноставно, освен можеби принтерите, немаат толку капацитет за ова што им останува.
Принтерскиот бизнис е под голем удар на азиските производители, а, сепак, ги немаат предностите и искуството на IBM, особено неговите mainframe можности и големо искуство и знаење за работа со (нај)големите корпорации.

Томи
Томи
11 years ago

Имате вработено лектор?

За разлика од многу други поратли, генерално текстовите ви се напишани на литературен македонски.

Но, не ви е прв пат за „милијарда“ да користите скратеница „мил“, а не соодветната „млд“.

Најдобронамерна критика.

IT.com.mk
Editor
11 years ago
Reply to  Томи

Благодарам, веќе е поправено. :)

види ги сите огласи на kariera.it.mk