Хелсиншки комитет ќе ги претстави видеоигрите кои се дел од нивниот проект

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.МК

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија овој викенд ќе ги презентира видеоигрите изработени со проектот „Поддршка на граѓанското општество во креирање политики за социјална кохезија и различности”.

По завршувањето на проектот креирани се две видеоигри. Игрите треба да помогнат за покренување на свесноста кај младите за проблемите и потребите на лицата во инвалидски колички, како и потребата за разбирање на различностите и поттикнување на меѓуетничката толеранција.

Освен презентацијата на игри, настанот е посветен на децата, па предвидени се и играње на видеоигри, дружење со извидници и боење.  Проектот „Поддршка на граѓанското општество во креирање политики за социјална кохезија и различности“ е поддржан од Британската амбасада во Скопје.

Презентацијата е закажана за недела, 9 април во Јавна соба, настанот започнува од 11 часот.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments