Intel: Нашите процесори ќе бидат подобри од Samsung

Samsung и Qualcomm се единствените компании кои досега претставија 10 nm процесори. Со оглед на тоа дека станува збор за процесори за мобилни, десктоп ентузијастите со нeтрпение го очекуваат одговорот на Intel и AMD.

Ако AMD само што го презентира Zen, Intel во јануари најави дека 10 nm процесор доаѓа оваа година. По најавата дека 8000 серијата доаѓа на изменета 14 nm архитектура, остварувањето на оваа најава изгледа помалку веројатно.

Сепак Intel ветува дека новите процесори ќе бидат значително подобри од сегашните 10 nm процесори на Qualcomm и Samsung. Ветуваат и 25% подобри перформанси од Kaby Lake и 45% поштедливи процесори, кога електричната енергија е во прашање. Презентацијата е дел од Technology and Manufacturing Day на Intel.

Image: Intel

Дел од слајдовите објаснуваат која е разликата помеѓу 10 nm процесори на Samsung и Intel. Процесорите на Intel имаат погусто распределени транзистори, па нивниот процесор ќе има двапати повеќе транзистори од оној на Samsung.

Интересно е што по подолго време Intel зборува и за цената на процесорот, новата архитектура ќе овозможи 30% предност пред конкурентитe, пренесува Engadget.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments