Градовите во Германија можат да забранат возење на дизел

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.ЕУ

Германските градови сами ќе треба да одлучат дали ќе им дозволат на возачите да возат на дизел.

Германија веќе донесе закон со кој до 2030 година сите возила мора да бидат електрични, или барем да не се со внатрешно согорување. Сега судот донесе одлука со која им се дозволува на градските власти да ги забранат возилата.

Сепак станува збор за законска рамка со која ќе може да се спроведе претходната пресуда. Одлуката доаѓа од Врховниот суд на Германија. Претходно оваа одлука ја донесоа пониските сифови од Штудгард и Дизелдорф. Баден и Северна Рајна приложија жалба на одлуката, но сега веќе официјално останува оваа можност на располагање на градските власти.

Со одлуката, секој град ќе може да ги отстрани возилата кои најмногу загадуваат, објаснува Guardian.

Но, Германија е позната и по своите производители на автомобили. Тие не се баш радосни поради оваа вест, но се чини дека најголемите производители се подготвени за оваа промена. BMW веќе најави дека сегашните дизел модели може да се последни.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk