Државата Вашингон донесе закон за заштита на интернет неутралноста

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Интернет неутралноста во САД е речиси мртва, но не сосем. Повеќе федерални држави си донесоа закони со кои ја штитат интернет неутралноста на ново ниво.

Законот е поддржан од двете партии во САД. Предлог законот помина во Државниот сенат и во Куќата на претставниците. Во Сенатот на Вашингтон законот доби поддшка од 35 гласа спроти 14, а во Куќата на претставниците 93 спроти 5.

„Оваа брза акција на сите да се поддржи интернет неутралноста е одлична“ вели еден од предлагачите на законот Дру Хенсен за Fast Company.

Повеќе држави поднесоа исти или слични закони за заштита на интернет неутралноста. Монтана, Њу Џерси, Њујорк, Вермонт и Хаваи поднесоа закони пред федералните власти. Секој провајдер кој сака да влезе и да нуди услуги на територија на овие држави ќе мора да ги почитува овие правила. Над половина од федералните држави имаат во процедура закони за заштита на интернет неутралноста.

Законот во Вашингтон им забранува на сите оператори кои нудат интернет да забавуваат или приоритизираат сообраќај.

Федералната комисија за комуникација тврди дека нивниот закон е поважен во случајот, и федералните закони не се важни. Ова секако значи дека судот ќе треба да одлучи за тоа дали FCC или федералните држави одлучуваат.

Хаваи пак предлага закон кој ќе овозможи интернет инфраструктура да биде во сопственост на државата. Ова секако ќе обезбеди можност за регулирање, без разлика што се случува во Вашингтон.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments