GoPro претстави три нови камери за сечиј џеб

Avatar img-thumbnail img-circle

во Хардвер

GoPro најави три нови 4К и FullHD камери кои ќе излезат на 5 октомври и кои ќе имаат низа подобрувања. Покрај подобрата резолуција, новите камери имаат подобра слика при ноќно сликање, можност за осетливост до 6400 ISO, а при ноќно сликање сензорот може да остане отворен до 30 секунди.

[youtube]_rcDPF14sr0[/youtube]

GoPro сакаше да понуди камера за секој, и ги претстави трите нови камери кои се разликуваат по перформансите, но и најважно и по цената.Hero 4 Black e најскапата камера која доаѓа во оваа серија и чини 500 долари. Овозможува снимање на видео со резолуција 4К и 30 fps или при резолуција од 1080р 120 fps; камерата доаѓа и со Wi-Fi и Bluetooth конективност со можност за поврзување со телефон или далечинско, а според GoPro подобрен е и квалитетот на аудиото. Hero 4 Silver чини 400 долари и овозможува снимање на видео со резолуција 1080р и 60 fps, но доаѓа и со вграден екран на допир кој овозможува прегледување на снимките. Најевтиниот модел доаѓа за 130 долари и не е импресивен како поскапите модели, но сепак овозможува сунмање на 1080r видео при 30 fps и при 60 fps видео квалитет од 720р. Сепак овој модел доаѓа и без напредна технологија за снимање во ноќни услови.

Новите камери доаѓаат со нов GoPro Studio софтвер, кој овозможува спојување на фотографии во видео, додавање на колот филтри или промена на брзината, експозицијата или промена на палетата на бои.

[youtube]BKM9jAqJZoY[/youtube]

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments