Google се вади на софтверска грешка која ги фаворизира неговите сервиси пред конкурентите

Avatar img-thumbnail img-circle

во Веб

Google обвини софтверска грешка за високото позиционирање на сопствените сервиси во резултатите од пребарувањето. Станува збор за резултати во пребарувањето од Yelp и TripAdvisor кои не се јавуваат во резултатите, дури и кога корисникот ќе вклучи „Yelp“ или „Tripadvisor“ во пребарувањето .

„Проблемите се предизвикани од неодамнешната измена во кодот. Веќе работиме на измени кои ќе го поправат,“ вели Google. Но, Yelp кој долго време го обвинува Google за протекционизам не е убеден во ова. „Никаков глич, ова е начин на кој Google се однесува,“ вели Јереми Стопелмен од Yelp, за Recode.

Софтверската грешка се појавува единствено на мобилната верзија на пребарувачот и најверојатно ќе одведе повеќе корисници од споменатите сервиси. Yelp, Microsoft, Tripadvisor се жалат на однесувањето на Google пред Европската комисија, а оваа вест секако нема да помогне во намалување на јазот помеѓу ривалите.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Проблемот е предизвикан од прелистувачот на компјутерите Chromebook кои компанијата ги промовираше како корисни и евтини уреди за училиштата во САД. Google објасни дека станува збор за превид и дека ќе ја исклучи синхронизацијата на компјутерите. Интересно, но сличен изговор чувме и пред некој ден кога Google објаснуваше дека грешка во кодот е одговорна за спуштање на резултатите од конкуренти под своите ус…. […]