Googlе+ е нивна мала верзија на Facebook, вели Марк Закерберг

Основачот на Facebook, Марк Закерберг во интерву за американската телевизија PBS одби да биде вклучен во „војна меѓу платформите“ со Apple, Google и Amazon, но не издржа да ги испровоцира Google исмејувајќи им ја нивната „мала верзија на Facebook”.

„Луѓето зборуваат за војна. Има многу начини на како компаниите можат да работат заедноа. Има вистински конкуренти таму, но не верувам дека ќе тоа ќе биде ситуација каде една компанија ги освојува сите нешта.“, вели 28-годишниот Закерберг.

„Google е на неколку начини по конкурентен и се обидува да направи своја мала верзија на Facebook. Кога ќе ги видам Amazon и Apple, гледам компании кои се екстремно израмнети со нас. Имаме многу разговори со луѓе од двете компании кои се обидуваат да најдат начини на како можеме да направиме повеќе заедно.“

Google+ стартуваше во јуни и сега само што стартуваше брендираните профили за сите свои 40 милиони корисници. Facebook, пак, има 800 милиони корисници, но иако е огромна разлика, се чини дека растот на Facebook се повеќе успорува.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments