Global Startup Rankings ја објави листата за најдобри стартап локации

Македонија бележи пад на листата на најдобри локации за стартапи, но сè уште е во топ 60 држави. Во однос на 2017 година, 59-то место од оваа година претставува пад од 4 места. Ова го покажува анализата на StartupBlink.

Со оценка 5,640 Македонија се наоѓа 1 место пред Египет, и 9 места зад Хрватска. Во првите 4 на листата нема промени. Први се САД со оценка 44,090, зад нив следат: Обединетото Кралство, 16,719 поени; Канада 15,867 поени; Израел 14, 626 поени. Скок за 6 места забележа Австралија со оценка 12, 953.

На рангирањето најмногу влијае бизнис оценката на која и отпаѓа најголем дел од вкупната оценка. Дополнително, во финалната оценка за дестинациите влегуваат бројот на стартапи и квалитетот на стартапи. Сепак надвор од првите 15 на листата ретко која локација поминува 1 како оценка во овие категории.

Веројатно најголемиот недостаток е што само еден од градовите (Скопје) е на листата од 250 стартап центри. Главниот град е на 240 место, на листата на стартап центри. Најголем предизвик во следниот период е да се подобри Скопје како стартап центар и истовремено да се издигнат и другите градови кои ќе изградат свои екосистеми.

Оценка е дека има и недоволно финансиска поддршка за стартапите во фаза на валидација. Дополнителен проблем е што и малкуте присутни инвеститори имаат проблем да ги пронајдат стартапите кои се во фаза на валидација. Ова би требало да покаже дека се потребни дополнителни напори за вмрежување.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Прочитај повеќе тука…IT.mk […]