Genshin Impact е игра која печали по 6 милиони долари дневно

Не толку одамна, пишувавме за тоа колкав хит стана Genshin Impact.

Како огромни фанови на играта на Mihoyo, и самите не сме изненадени од популарноста на овој впечатлив Zelda: Breath Of The Wild клон. Она што нè изненади е сознанието за тоа колку студиото заработува од играта. Имено, само за последните два месеци, играта регистрира заработка од скоро 400 милиони долари. На просечно ниво, излегува дека гејмерите вложуваат околу шест милиони долари дневно.

Причината зад толкавата заработка се должи на имплементираниот gatcha систем преку кој добивате нови херои со целосно нови способности. Системот се заснова на механика на случаен избор и шансите да го добиете баш тоа што го сакате, херој или оружје, знаат да бидат исклучително ниски. Доколку сте во ред да играте полека, без брзање и без нерационална желба за отклучување на хероите, навистина нема да наидете на сопки кои ќе ве натераат да посегнете по паричникот. Во тој случај, незадолжителната претплата од пет долари се чини како сосема доволна.

Во чест на постигнатиот финансиски успех, студиото подарува 800 primogens, дигитална валута со која можете да си ја пробате среќата за отклучување нов лик или оружје. Гестот важи до 6 декември.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] борбен систем. Играта е до толку популарна што печали по 6 милиони долари дневно! Нормално е да се претпостави дека студиото кое стои […]