Framework лаптоп е еден од уредите минатите месеци кои некако ги пропуштивме. Сепак за разлика од најголем дел од овие уреди, Framework е и премногу кул да го прескокнеме и да не признаеме дека сме направиле грешка.

Се чини неверојатно, но до пред некои 5, 6 години лаптопите компјутери имаа можност за некакви, барем минимални надградби. Денес не само што нема никаков простор за надградба туку често дефектите на еден елемент значат или прескапа поправка или нов лаптоп. Framework е нов производител на лаптопи основан од поранешни инженери на Lenovo, HTC и Apple кои креираат нов модуларен лаптоп. Ова не само што значи дека основните делови се поправаат, туку самите корисници можат да прават едноставни сервиси како промени на батеријата. Единствен модул кој е непроменлив и доаѓа на плочата е процесорот и овие делови хардвер не можат да се заменат одделно.

На лаптопот се менува баш сè, од меморијата и дискот, до звучниците, Wi-Fi модулот, па дури и портите кои корисникот може да ги промени. За корисниците на кои не им се потребни премногу влезови и излези, Framework има специјален модул „екстерен“ хард-диск (Storage Expansion Card).

Лесните промени на сè, придонесоа лаптопот од iFixit да добие оценка 10 за сервисирање.

Единствено прашање е дали ќе постои интерес од корисниците и дали производителот ќе продолжи да го произведува лаптопот во оваа форма.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] post Framework е највозбудли&#107… appeared first on […]

ит кариера

Swiss Increasing Market Employability Program - IME

Open Call for ICT Expert (Full-Time Position)

Gamblify

Game Artist

Data Masters

Data Engineer

види ги сите огласи на kariera.it.mk