Facebook: Зукерберг им се извини на корисниците

“Го основав Facebook на идеја дека луѓето ќе сакаат да споделуваат и да се поврзуваат со блиските, но за да го направат ова, секој треба да има комплетна контрола врз тоа со кого и што споделуваат во секое време.” – вака го почна своето извинување до корисниците Марк Зукерберг, откако FTC (федерална агенција за заштита на потрошувачите) го обвини Facebook дека лажно им гарантирал приватност на своите корисници и несоодветно ги искористувале податоците.

FTC на Facebook им посочи неколку доста сериозни грешки кои тие досега ги имаат направено, како:

  • Воведување на нови функции во декември, 2009 на сајтот кои автоматски им ги направиле јавни “заштитените” податоци на корисниците без пред тоа да објават било какво предупредување.
  • Овозможување на пристап до повеќе од само основни информации на девелоперите на апликации.
  • Лажно тврдење дека програмата “Verified Apps” ја проверува и гарантира сигурноста на самите апликации, кога воопшто Facebook не го правеле тоа.
  • Ветување на корисниците дека нема да ги споделува нивните лични информации со маркетинг агенции, кога всушност Facebook го правел тоа.
  • Лажни ветување дека нивните стандарди на приватност се соодветни со барањата на актите за заштита на личните податоци во САД и во ЕУ.

До спогодбата помеѓу двете страни дојде вчера, а истата бара од Facebook да ги почитува правата на корисниците и да преземе дополнителни активности кои ќе обезбедат на корисниците поголема контрола врз нивните лични податоци.

Спогодбата го обврзува Facebook:

  • Јасно и гласно да ги истакне правилата околу приватноста на информациите
  • Да бара од корисниците дозвола пред да воведе некои промени кои можат да им ги променат подесените опции за приватност
  • Да ги чува избришаните податоци на корисниците само 30 дена по нивното бришење, а потоа целосно да ги отстрани од своите сервери.
  • Да воспостави нов програм за приватност кој дополнително ќе овозможи заштита на приватноста на личните податоци.
  • Во следните 180 дена, и на секои две години во следните 20, да најмува консултанти кои ќе вршат проверка и анализа на системите по стандардите на FTC.

Целото извинување од основачот на Facebook ќе го пронајдете на следниов линк.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
3 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Dule G. Wildfire
11 years ago

Внесете го текстот тука!

Dule G. Wildfire
11 years ago

Bravo gospod zdravje da i dade na onie od FTC , nemoj zukeberg da misli deka samo toj ima mozok ima i popametni od nego i avtoritetni :/ taka treba bravo FTC

Psyside
Psyside
11 years ago

Луѓето сеуште мислат дека постои (приватност од било каков вид кога го користиш интернетот?)

Ахахахаха! :D

види ги сите огласи на kariera.it.mk