Facebook со нов редизајниран Центар за безбедност

Facebook e често критикуван поради безбедноста и приватноста, но вината лежи и на двете страни. И кај друштвената мрежа која не обезбедува јасни и лесно достапни информации, и кај корисниците кои воопшто не ги ни читаат.

Затоа овој нов Центар за безбедност нуди повеќе и појасни детали и совети за безбедност за сите корисници, меѓу кои и сензитивните категории. Пример, родителите сега ќе можат да прочитаат и научат детално како да му помогнат на своето дете да ја користи мрежата правилно, без страв од откривање лични податоци.

За соодветни совети за безбедност Facebook соработува со интернационални агенции како Childnet International, Common Sense Media, Connect Safely , WiredSafety и The Family Online Safety Institute.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Dame Jovanoski
12 years ago

А колку ќе биде ефикасен ќе покаже времето.

види ги сите огласи на kariera.it.mk