Facebook сака да ги пријавите пријателите со лажни имиња

во Друштвени мрежи

Доколку ги отворите правилата на Facebook, ќе прочитате дека „Facebook е друштвена мрежа каде што луѓето се поврзуваат користејќи ги своите вистински имиња“. Со секое користење на друго име, вие го прекршувате тоа правила и Facebook сака да ве спречи во тоа.

Со оглед на тоа дека брои скоро милијарда корисници, тешко е самите да ги издвојуваат таквите корисници, па од Facebook ја бараат поддршката од корисниците.

Компанијата започна со имплементирање на нова опција со која од корисниците ќе бара да го потврдат точниот идентитет на своите пријатели. Ќе добиете прашање од типот „Дали ова е вистинското име на вашиот пријател?“, а на вас останува искрено да одговорите, или пак да одбиете да одговорите на тоа прашање. Вашиот одговор ќе биде анонимен, вели Facebook.

„Овој систем доживеа неколку различни верзии во последниве две месеци. Се променува зависно од прашањето.“, потврди Facebook за TPM.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Spirit
Spirit
11 years ago

Mamicata mamaina!