Facebook конечно овозможи претворање на личен профил во бизнис фан страница

Бидете претпазливи, ако вашиот профил го конвертирате во бизнис страница ќе изгубите голем дел од податоците кои ги имате на профилот. Единствено што ќе се префрли на новата страница е главната слика на вашиот профил и пријателите, што ќе го намали процентот на луѓе кои ќе ја сфатат оваа алатка на шега и ќе ги конвертираат своите профили без некоја посебна причина. Можеби најпаметно е првин да си ги извлечете сите информации во .zip формат.

Facebook велат дека „одржувањето на профил за се друго освен за индивидуална личност е нарушување на нивните правила“, и дека бизнис страниците нудат „многу по подобри можности за организации, бизниси, брендови и јавни личности“.

Со овој потег Facebook веројатно сакаат да воведат некој ред и униформираност, но во исто време и да им помогнат на бизнисите да добијат посоодветна интеракција со клиентите, откако на почетокот, најверојатно од незнање, стартувале личен профил место фан страна.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
5 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Трпе
Трпе
10 years ago

Kako be nemoze? mora da moze!

Desho
Desho
10 years ago

postoi li moznost da se vratime na pocetniot profil? Jas go aktivirav i se mi se izbrisa kako da go vratam nazad?

Viktr Ars
10 years ago
Reply to  Desho

Не можеш. Толку.

Once you have converted your profile to a Page, you can't revert this change. Please keep in mind that it is a violation of Facebook's Statement of Rights and Responsibilities to maintain a profile for anything other than an individual person. http://www.facebook.com/help/?page=18918