Евтините USB-C кабли можат да ви го оштетат компјутерот

во Хардвер

Евтините USB-C кабли се вистинска опасност за лаптоп компјутерите, вели Бенсон Леунг, инженер во Google. „Здраво Бенсон тука, нова рецензија на USB Type-C кабел. Оваа најверојатно ќе биде последната за подолго време, бидејќи последната сериозно ми го оштети лаптопот…“, искоментира г. Бенсон во пост на Amazon.

Опасноста е поради тоа што со погрешен USB кабел може да се повлече повисока струја од USB-портите, од онаа за која се предвидени. Кога ќе вклучите телефон на полнење во лаптопот започнува да побарува што е можно повеќе електрична енергија за побрзо полнење на батеријата, кабелот со правилни кабли и отпорници треба да ги заштити уредите кои се полнат и USB-портовите, објаснува Verge.

Amazon веќе ги повлекува проблематичните кабли, но најверојатно уште побрзо ќе бидат заменети со нови проблематични кабли. Она што може да го направите е да купувате поскапи и поквалитетни кабли, а сајтот usbcompliant.com може да ви помогне да ги заштитите своите уреди.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

BI Developer

Matrix Global

Junior QA

види ги сите огласи на kariera.it.mk