Европскиот парламент го донесе законот за стрим на содржина

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.ЕУ

Image courtesy of Netflix

Над 30% од содржините кои ги стримаат онлајн телевизиите мора да бидат локални, поточно од регионот. Ова е одлуката на Европскиот парламент, која се однесува на сервиси како Netflix, Hulu и Amazon.

Одлуката се однесува и на Facebook и YouTube, но и на помали локални сервиси кои имаат стриминг. Ова не е сè, дистрибутерите ќе мора да инвестираат во изработка на европски филмови и серии. Колку ќе инвестираат зависи од заработката во таа држава, јави Hollywood Reporter.

Законот кој сега треба да го потврди и министерскиот совет има и одредба за рекламите. Компаниите кои пренесуваат содржина можат да емитуваат најмногу 20% рекламна содржина. Сепак денот е поделен на 2 дела од 2 изутрина до 6 попладне, и од 6 попладне до 6 изутрина. Рекламите во овие периоди нема да смеат да надминат 20%.

Netflix и Amazon веќе креираат содржина локално, па ова нема да биде проблем за овие компании.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments