Европската Унија со предупредување за Airbnb

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.ЕУ

На мета на Европската Унија овој пат е Airbnb. Претставници на Унијата и дадоа до знаење на компанијата дека скриените доплати не доаѓаат в предвид.

Забелешката е дека цените кои се прикажани на платформата често имаат дополнителни и неприкажани доплати кои потоа ја покачуваат цената на становите.

Унијата остави време до крајот на август за компанијата да покаже дека има намера да ја промени својата пракса. Ако нема промена веројатно ќе следат казни за компанијата.

Дел од скриените трошоци се пример, чистење на станот кој посетителот ќе треба да го доплати, пишува Guardian.

Дополнително, едно од барањата е да се регулираат судските спорови во државите каде и ќе настанат. Засега Airbnb ги решава, поточно не ги решава сите спорови во САД.

„Сѐ повеќе корисници го организираат својот одмор онлајн и овој сектор носи многу можности за туристи.

Но, популарноста не може да биде изговор за непочитување на Европскиот закон за заштита на потрошувачите. Потрошувачите мора лесно да разберат зошто и колку треба да платат…“, вели Вера Јурова, комесар за правда и заштита на потрошувачите.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] и Европската Унија му се закани со казни на Airbnb поради поставување на скриени трошоци. Во Европа […]

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Technical Support Specialist

Gamblify

Game Artist

Matrix IT Global Services Macedonia

Marketing Strategist

види ги сите огласи на kariera.it.mk