Европа оди во облакот: До 2020 година треба да се вложат 45 милијарди евра

во Веб, ИТ.ЕУ

Европската Унија во својата стратегија сака да го забрза развојот на облакот, така што до крајот на 2020 година би можело да се отворат нови 3,8 милиони работни места и да оствари големи приходи.

Унијата ги предупреди владите и бизнисите да бидат подготвени до 2020 година да вложат 45 милијарди евра во облакот. Целта на ЕУ е до крајот на деценијата да оствари 900 милијарди евра БДП (бруто домашен производ) и отвори дополнителни 3,8 милиони работни места.

Услугите кои се нудат „во облакот“ овозможуваат голема заштеда во енергијата и софтверот за компаниите или владите кои имаат огромен број на податоци и на тој начин полесно ќе може да им пристапат и да ги обработуваат.

Уште во јануари е започната програма која ќе ги здружи сите проекти во облакот од земјите кои се членки на ЕУ и ќе развиваат заедничка стратегија за набавка. ЕУ тогаш стартуваше и сопствен софтвер за облакот во соработка со Optimus и финансираше 10,5 милијарди евра.

Европската комисија смета дека работењето во облакот е клучен елемент од планот за да се направи единствен дигитален пазар, во што првиот чекор би бил телеком операторите да се договорат околу стандардите за сигурноста, преносливоста на податоците и заштита на личните податоци.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
коментатор
коментатор
9 years ago

Едно 1000 пати ви е неточна бројката за работните места. Како од македонската влада некој да го пишувал ова

Gostin
Gostin
9 years ago

3 800 000 000 – tolku nema vraboteno lugje na cela planeta!

prepisi ubavo barem 3 800 000 pisuva

види ги сите огласи на kariera.it.mk