EndevorRX е прва видеоигра на лекарски рецепт

Avatar img-thumbnail img-circle

во гејминг

Бројот на видеоигри кои ветуваат дека ви ги подобруваат рефлексите, координацијата, меморијата не е мал, и овие видеоигри ги има во изобилство. Она што го разликува EndavorRX oд овие игри е што за првпат видеоигра доби поддршка и од Федералната агенција за храна и лекови.

Агенцијата даде потврда дека играта е корисна во справување со недостаток на внимание и хиперактивност (ADHD). EndavorRX им помага на децата за подобра концентрација. Една третина од децата по четири недели играње 25 минути на ден веќе немале забележливи симптоми на ADHD. Сепак мора да имаме предвид дека лекарите кои работеле на студијата работеле за студиото кое ја развива играта.

„Горди сме што денес сме дел од историјата со оваа одлука на Федералната агенција за храна и лекови. Со EndeavorRx користиме технологија за да помогнеме во лекување на состојба на сосем нов начин, со директно таргетирање на невролошките функции на начин кој делува како да е забава“, вели Еди Мартучи од Akili.

Сепак и лекарите од студиото кое ја изработи играта додаваат дека иако EndavorRX помага, сепак не е замена за традиционалниот третман.

Најавата е дека играта ќе биде достапна на iPhone и iPad, но барем засега официјално не е достапна.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments