Е-отпад на Балканот (инфографик)

во ИТ.МК, Статии

Отпадот од електрична и електронска опрема претставува закана за животната средина. Истражувањата кои се направени во рамките на проектот „Балканска мрежа за застапување при управување со е-отпад“, со цел да се одредат количествата и состојбата со раководење на е-отпадот на Балканот, покажуваат дека и овој регион има значителен проблем со правилно раководење и заштита на животната средина. Следува инфографик со резултати од овие истражувања, како и неколку факти и совети за раководење со е-отпад.

Целосните истражувања може да ги погледнете на следниве линкови: Македонија, Србија, Хрватска, Бугарија

Доколку сакате да се ослободите од стар и нефункционален уред контактирајте некоја од компаниите прикажани тука, а доколку сакате да донирате, огласете го тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
anonimen
anonimen
10 years ago

РЕ-УПОТРЕБЕТЕ???

ит кариера

АЛОЗИС КОМУНИКЕЈШНС Д.О.О.Рим, Р.Италија - Подружница Скопје Р.Македонија

Full Stack Java Developer

Перун Технологии

Junior FrontEnd Developer

види ги сите огласи на kariera.it.mk