Две Android апликации за сите скопски автобуси

во ИТ.МК, Мобилни

Aвтобуско

… е добро изработена апликација за „навигација низ јавниот градски превоз во Скопје“, односно за следење и планирање на автобуските рути, време на пристигнување и прегледување на автобуските станици користејќи Google Maps.

Главната функција на Aвтобуско е „планерот“ со кој одбележувате од каде до каде сакате да одите, и тој ви го прикажува времето на автобусите, кој автобус ви е потребен, и колку станици има користејќи ја мапата. Проблем со апликацијата може да биде времето на пристигнување на автобусите, мало задоцнување може да го измести планерот.

Друг проблем, што е заеднички на сите апликации претставени на One Android натпреварот, е што ги нема на Android пазарот за брзо и лесно инсталирање. За да ја инсталирате ќе треба да одите на сајтот на One, па да барате Android натпревар, па да пребарува во листата со 64 апликации за да ја најдете правата апликација, па тогаш да ја инсталирате. Тотално непотребно.

Најди Автобус

… e слична апликација како Автобуско, основна функција е планерот кој користи Google Maps. Се разликуваат во дизајн на интерфејсот, и мали детали во функционалност. Барем македонските Android корисници имаат избор меѓу овие две интересни апликации. Најди автобус беше наградена со 6-тото место на One натпреварот.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
13 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandar Josifovski
Aleksandar Josifovski
10 years ago

ОНЕ предизвикот беше наместен односно договорено беше.

zIWe
zIWe
11 years ago

Се убаво со апликацииве и респект за нив, но со апликации за ова Скопје мислам дека веќе претераа сите. Како само Скопје да е во државава. Немам ништо против тоа, да не се сватиме погрешно, но како што гледам и од двата Android натпревари 70-80% од наградените апликации се однесуваат на Скопје. Па зарем не може да се направи барем за неколку градови од Македонија?

prase
prase
11 years ago

Браво! Тоа што се дечко и девојка само значи дека поминале доста време одвоени, зашто не е само да се направи апликацијата туку да се направи квалитетно, а за квалитетот говори и самата награда!

jb007
jb007
11 years ago

И шо са оти са дечко и девојка

IT
IT
11 years ago

Kakva vrska ima nepotizam pomegu decko i devojka.Sram da vi e treba da pofalite vakvi raboti, a ne da go potcenuvate trudot na nekoj sto se potrudil nesto da napravi.
Cestito na site nagradeni BRAVO SAMO NAPRED:)

Ana
Ana
11 years ago

Decko i devojka napravile dve android aplikacii za avtobus i edniot e na 2-ro a taa na 6-to mesto. hmmm mnogu pametni beee. dobro e sto ovde nema pravilo za nepotizam inaku vo start ke gi diskvalifikuvaa

Anon
Anon
11 years ago
Reply to  Ana

Дечко и девојка??? 2ро и 6то место ??? Колку што знам на второ место беше прогласена апликација која нема врска со автобуси. Ана биди по концизна.

Ana
Ana
11 years ago
Reply to  Anon

logikata e ista bilo da se avtobusi ili lokacii niz skopje. odele na sigurno, pa sto upali, upali :)

Невен Пејков
Невен Пејков
11 years ago
Reply to  Ana

а имаш инфо каде биле на одмор или што се во хороскоп ?

Bojan Ilievski
11 years ago

И кој број на долен веш носат… :)))

Bojan Ilievski
11 years ago
Reply to  Ana

Хахахаха, добро. Прво една мала дефиниција: Непотизам е протекционистичко поставување на роднини и свои луѓе на високи и влијателни положби; злоупотреба на положбата во корист на своите роднини и приврзаници; значи во овој случај тоа би било: или дечкото, или девојката да се во роднински врски со некој од жирито/организаторите…

А за дечкото и девојката… треба само да се гордеат со себе, секоја чест штом и двајцата успеале да постигнат таков успех.

todor
todor
11 years ago
Reply to  Ana

Што е непотизам? Прашајте ја Ана најубаво ќе ви објасни:) Експерт за вакви прашања, секоја чест девојкава е многу начитана. Браво за Ана со ваков памет далеку ќе стигне:)

22522252225
22522252225
11 years ago

Во светот на сите постојки има еден лед екран на кој пишува кога иди следниот автобус и која бројка, а тие што користат автобус си имат прошури за каде оди автобусот.

Сепак браво за апликацијата, многу покорисна од сите top3 наградени апликации