#Covid19 – локални ИТ новости: онлајн мапи и бесплатни е-услуги

Image courtesy of Pexels

Пандемијата на COVID-19 сè уште е далеку од изонаоѓање на адекватно решение и намалување на бројот на заболени. Додека бројката на смртни случаи достигна рекордна бројка вчера во Италија, на глобално ниво бројката се зголеми на над 160.000, во Македонија ситуацијата се чини дека се уште е под контрола со преземени превентивни мерки и во целосен карантин ставени Дебар и Центар Жупа поради пошироката локална трансмисија.

Во ситуација на препорачан (и за луѓето кои доаѓаат од ризични и средно-ризични земји, задолжителен) карантин, очекувано е да произлезат онлајн алатки и дестинации на кои може подобро да се информираме за ситуацијата околу коронавирусот COVID-19.

Covid19.mk

Covid19.mk е сајт кој ги групира податоците поврзани со вирусот, од основни за тоа што треба да направиме за најдобро да се заштитиме од заразата па се до интерактивна мапа која се ажурира автоматски. Покрај упатствата за самоизолација и миење раце, на сајтот може да ги пронајдете и сите телефонски броеви до здравствените центри од каде медицински екипи ги тестираат пациентите, како и линкови до прес конфернециите на министерот за здравство Венко Филипче.

Повеќе на covid19.mk

Еве ги најчесто споделуваните совети кои мора да следите:

  • Мијте ги рацете често, користејќи сапун и вода, подолго од 1 минута, внимавајќи да ги опфатите сите делови од дланката и прстите.
  • Избегнувајте близок контакт со болни лица или лица кои се вратиле од патување од земја со висок или среден ризик.
  • Користете средства за дезинфекција или алкохолни марамчиња.
  • При кашлање или кивање покријте ги носот и устата со марамче за еднократна употреба и веднаш потоа фрлете го на безбедно место. Доколку немате марамче, покријте ги носот и устата со рака свиткана во лактот.
  • Следете ги препораките на Министерството за здравство и редовно информирајте се од надлежните институции за најновите вести и насоки.

Дополнително на страницата може да ги следите и најновите известувања од Министерството за здравство и Владата.

COVID-19 мапа на Македонија

Глобална интерактивна мапа на распространување на COVID-19 e достапна веќе одредено време, а компанијата ГДи Скопје ја прилагоди за потребите на граѓаните на Македонија.

Со ова сите заинтересирани можат на едно место да ги дознаат сите официјални податоци за заболените во Македонија.

„Во овие моменти на криза, сакаме да помогнеме на населението и на институциите вистински и во реално време, да ја следат состојбата со развојот на вирусот во Македонија. Кога ќе се уредат сите просторни податоци на едно место, полесно е да се избегне кризата и да се донесат вистински одлуки. Овозможува едноставен и прегледен приказ во служба на информирање на јавноста, но пред се е корисна алатка за оние кои носат одлуки и мерки за сузбивање на вирусот. Затоа што животот во доба на корона вирусот, всушност, е живот во криза“, вели Дејан Крстевски, генерален директор на ГДи Скопје.

Линк до локалната мапа.

Официјална владина страница

Владата објави дека има посебна страница за ситуацијата со коронавирусот. Официјалните податоци и совети за COVID-19 може да ги пронајдете на страницата COVID-19 која е изработена специјално за пандемијата. Веројатно најточните, најбрзо-достапни, и прецизни податоци се достапни на оваа страница, па ако имате нешто што ве интересира или сакате да проверите ова е без сомневање најдобрата локација.

А1 со гратис интернет, банките со бесплатни електронски услуги

А1 Македонија со цел да им го олесни и да им го подобри седењето дома на корисниците бесплатно ќе им „даде“ 10GB мобилен интернет и дополнителни бесплатни TВ канали. Пакетот е достапен за сите претплатници на A1, а активирањето е преку мобилната апликација Мојот А1. Каналите кои до крајот на месецот се бесплатни за корисниците се: CinestarTV Premiere 1 и CinestarTV Premiere 2, а за децата достапни ќе бидат каналите Nickelodeon, Nickelodeon Jr, Cartoon Network, Boomerang и Baby TV.

Банките со бесплатни електронски услуги за физичките лица

НЛБ Банка во периодот до 15.04.2020 година на сите свои клиенти физички лица им овозможува бесплатно извршување на сите трансакции преку електронско и мобилно банкарство. Во овој период клиентите ќе имаат можност да ги извршуваат сите банкарски трансакции од дома, директно преку мобилен телефон или комјутер, без провизија за електронски налог и без трошоци за месечен надомест за користење на НЛБ мКлик мобилната апликација.

Халкбанк исто така ги информира своите клиенти дека започнувајќи од 16-ти март па се до  31-ви март банката нема да наплаќа провизии на физички лица преку e-banking и moby-banking за сите плаќања во денари. Овој чекор Халкбанк го презема со цел да се избегне физичка посета на банките како мерка на претпазливост и грижа на здравјето. Преку користење на онлајн услугите на Халкбанк наместо класичното одење на шалтер, се заштитуваат и корисниците на банкарски услуги и вработените на шалтерите.

НБРМ советува да не се користи кеш

Дополнително, НБРМ излезе со сооптешние во кое советува да се избегнува користењето на кеш со цел спречување на ширењето на вирусот.

– Заради заштита на јавното здравје, апелираме да се избегнува користење готовина и плаќањата да се вршат со платежни картички, да се избегнува посета на експозитурите/филијалите на деловните банки, како и на штедилниците и менувачниците и банкарските услуги да се користат преку сервисите за електронско, мобилно и телефонско банкарство. За прашања, консултации и дописи до Народната банка, да не се доаѓа лично во просториите на Народната банка, туку тоа да се оствари преку е-адресата [email protected] Контактиравме и со деловните банки, при што им ги соопштивме овие препораки и дадовме насоки за управување со оперативните ризици, заради намалување на можните негативни последици – истакнуваат од НБРМ.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

За пандемијата на коронавирусот COVID-19

Ажурирано на 25/03/2020

Што е коронавирусот COVID-19?

COVID-19 (коронавирусна болест 2019) е нова заразна вирусна дишна болест предизвикана од новиот коронавирус SARS-CoV-2. Името го добива по „боцките“ на неговата површина кои изгледаат како круна (корона). Коронавирусите можат да заразат и животни и луѓе и да предизвикаат симптоми што се движат од лесна настинка до тешка, животно загрозувачка пневмонија.

Колку е заразен вирусот?

Вирусот е екстремно заразен и се пренесува многу лесно од човек на човек, особено во затворени површини. Се пренесува по капличен пат - во мали капки кои ги прави заразениот човек кога дише, зборува, кашла или кива.

Каде е проширен вирусот?

Почнувајќи од првата епидемија во Кина, од декември 2019 до денес вирусот е проширен во над 140 земји, има заразено најмалку 462.000 луѓе и предизвикано над 20.800 смртни случаи. Според Светската здравствена организација се работи за пандемија. Моментално Европа и САД се соочуваат со нагол пораст на новозаболени. Вирусот е присутен и во Македонија од 26 февруари 2020.

Кои се симптомите?

За да се појават симптомите потребни се 2 до 14 дена. Најчести симптоми се покачена температура, сува кашлица, замор и потешкотии при дишењето. Најголемиот број заболени (околу 80%) имаат благи симптоми кои наликуваат на грип или лоша настинка. Некои луѓе воопшто не развиваат симптоми, но може да ја пренесат болеста на други.

Како да се заштитам себеси и другите?

Добар совет во време на пандемија е да се однесуваме како сите, па и самите да сме заразени. Ова значи, минимизирање на контактот со други луѓе и држење на дистанца од 1 до 2 метри, поретко излегување од дома, често и долго (до 20 секунди) миење на рацете и избегнување на допирање на лицето.

Каде да се информирам повеќе?

Во време на пандемија, а воедно и на лажни вести и clickbait тактики, бидете внимателни од каде конзумирате вести. IT.mk ви препорачува да ги следите официјалните сајтови и проверени извори на информации:

- Официјална веб-страна на Министерството за здравство
- Официјална веб-страна на Владата на РСМ
- Неофицијална страна поддржана од Министерството за здравство
- често ажурирана страница за моменталната состојба на пандемијата. За секоја земја има и посебна статија.

Прочитај повеќе