Chrome, Firefox, Opera или Edge на тест за штедливост за батеријата

Avatar img-thumbnail img-circle

во Веб, Софтвер

Microsoft со Anniversary Windows 10 надградбата го поправи и прелистувачот. Новата верзија на Edge е дури и поштедлива од претходно. Поради ова компанијата повторно ги тестираше прелистувачите, a овој пат кодот за нивната автоматизација е отворен и објавен на GitHub.

Со оглед на тоа дека компанијата ги објави резултатите, најверојатно очекувате дека Edge е најштедлив прелистувач. Во право сте! Новата надградба ја продолжи работата помеѓу полнењата за дополнителен 1 час и 20 минути. Edge не е единствениот прелистувач кој е поефикасен: Chrome додаде 1 час и 40 минути; Opera 50 минути; Firefox нема значителна промена.

Резултатите од тестовите се:

  • Edge – 8 часа 47 минути
  • Opera – 7 часа 8 минути
  • Chrome – 6 часа 3 минути
  • Firefox 5 часа и 11 минути

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments