Blizzcon 2011: На кратко за Blizzard's DOTA, Diablo 3 и Starcraft 2

Avatar img-thumbnail img-circle

во Софтвер

Освен четвртата експанзија на популарната World of Warcraft на годинашниов Blizzcon, беа претставени и Blizzards DOTA, Diablo 3 и вториот дел на Starcraft 2: Hearth of the Swarm.

Дискутабилно најпријатното изненадување на Blizzcon годинава најверојатно е DOTA 2 верзијата на Blizzard. Со едноставен наслов Blizzard’s DOTA. Со оглед на тоа дека едвај помина еден месец откако објавија дека целосно ќе го ресетираат дотогаш сработеното а веќе се во бета фаза мора да се признае дека прилично се брзи. За сите кои се фанови на игрите кои ги направиле, или барем на хероите од овие игри, Blizzard ќе внесе голем број на своите „епски“ карактери од игрите. Ќе ги има Трал, Артас, Силванас, Нова, Мурадин, Заратил и многу други. Уште една добра вест е што и покрај тоа што играта ќе го користи енџинот на Starcraft II, и сепак е мод на играта кој е изработен од Blizzard и оваа верзија на DOTA ќе биде бесплатна.

И според официјалната најава Diablo 3 единствено ќе може да ја играте додека сте онлајн, ова е малку чудно бидејќи 66% од испитаниците на PCworld, одговориле дека се бесни поради ова (до слична бројка стигна и нашата анкета односно на 67% од испитаниците не им се допаѓа новата заштита на Diablo). Сепак ако сте претплатници на World of Warcraft, можете оваа игра да ја добиете и бесплатно заедно со едногодишната претплата на WoW. Една од најавите е и дека Diablo 3 ќе биде мултиплеер, ова е посебно изразено на потешките сетинзи на играта, каде ќе биде неопходно групирање со останатие играчи. Датата на излегување е сè уште е непозната и најверојатно нема да има верзија на играта за конзоли. Конечно како специјална најава е објавен и ново видео за играта.

Презентерите на Starcraft 2, се задржија главно на презентации на единици кои ќе се појават во експанзијата, како и делови од кампањата. Сепак изгледа дека играта е сè уште во рана фаза или презентерите не сакаа да откријат премногу податоци за играта. На фановите на играта им е најавено дека најверојатно ќе можат да го видат крајот на приказната за Kerrigan и делови од приказнаа на Zerathul. Импозанто изгледа и видеото кое според зборовите на презентерите е целосно рендерирано од Starcraft 2 енџинот.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
nikola
nikola
11 years ago

Абе ова е 3та дота до сега,мислам дека и двете ќе немат успех ќе си остане популарна мапата dota на warcraft3 frozen throne

@totetoBT
11 years ago

Гадно ги заебаа Valve со ова DOTA. Повеќе ми се допаќа природата на близардовата дота, ама по патот гледам има нешто ко плочки кој се огрдват, а и во базата ко да има исто така плочки. И зградите мислам требаше да си останат онакви антички а не вака како од sci-fi.

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Software Developer

Melon, part of Kin+Carta

.NET Developer

види ги сите огласи на kariera.it.mk