Бил Гејтс за Windows 8, Windows Phone 8 и Surface

во Интервјуа, Софтвер

Ова е важно време за нас, вели Бил Гејтс. Иако веќе 13 години не е директор на Microsoft, сепак основачот на компанијата Гејтс е дел од бордот на директори, и има што да каже за новиот редизајниран оперативен систем кој ќе биде претставен на 25-ти октомври.

За г. Гејтс, и за Microsoft, Windows 8 (и Windows Phone 8 кој ќе се појави на 29-ти октовмри) се клучни продукти за иднината на компанијата и доминацијата на софтверскиот пазар. Windows 8 е комплетно редизајниран со два интерфејси, еден за декстоп користење и вториот Metro наменет да се користи на таблет компјутер и уредите со допир, каде апликациите се на цел екран за да понудат поинакво искуство.

„Ова е навистина критичен продукт. Го носи Windows во светот на уредите на допир, кои трошат помалку енергија – давајќи им го на луѓето најдоброто од искуството на користење на таблет компјутери и PC.“, вели основачот Бил Гејтс во блог пост на Microsoft.

[youtube]gFDTN25qip8[/youtube]

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk