Asus Transformer Book е најголемиот таблет компјутер во светот, кој всушност е и лаптоп

Avatar img-thumbnail img-circle

во Хардвер

Asus го претстави хибридот Transformer Book кој ќе работи на Windows 8. Овој хибриден уред е всушност лаптоп со 11,6, 13 и 14-инчен HD екран кој кога ќе се извади од седиштето се претвара во таблет компјутер. Работи на третата генерација Intel iCore процесори и има 4GB RAM, USB 3.0 и nVidia графичка картичка.

Благодарение на двојноста на Windows 8, овој ОС има два интерфејси – традиционален десктоп и Metro оптимизиран за таблет компјутер, нема воопшто да не изненади ако во блиска иднина видиме куп вакви хибридни уреди.

Всушност, Asus заедно со Transformer Book, претстави уште неколку хибриди меѓу кои и Taichi лаптопот со два екрани. Еден е за лаптопот, а од другата страна е таблет компјутер за да може двајца корисници да го користат во исто време. Но, Taichi повеќе е егзибиционистички потег да се демонстрираат можностите на хибридите, отколку да биде сфатен како сериозен уред.

[youtube]YKeQEoD2WUM[/youtube]

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Daniel Spasovski
11 years ago

И Lenovo IdeaPad Yoga не е лош. http://www.pinoytechnologies.com/lenovo-ideapad-y

Повеќе сликички: http://www.notebookcheck.com/Lenovo-praesentiert-